hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

reklama

openmed2015b

Akcja policji
foto: KWP w Białymstoku

Akcja policji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

stomadica wysokie mazowieckie

Na drogach województwa podlaskiego tylko od stycznia do końca września tego roku w wypadkach zginęło 21 osób pieszych, a 66 zostało rannych. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów drogowych.

Policjanci niemalże każdego dnia odnotowują zdarzenia z udziałem relacji kierujący-pieszy, bądź kierujący-rowerzysta. Tylko podczas dziewięciu miesięcy tego roku z winy kierowców na przejściach dla pieszych doszło do 39 wypadków, co stanowi 8,8% ogółu wypadków. Nie bez winy pozostają również sami piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy tylko we wspomnianym okresie ze swojej winy spowodowali 29 wypadków.

Jednym z najpoważniejszych i powszechnych grzechów kierowców jest wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych. Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne z uwagi na pieszych, którzy mogą być niewidoczni dla wyprzedzającego kierowcy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wyprzedzany pojazd jest wysoki i swoją bryłą ogranicza widoczność na przejściu. Pieszy zauważony w ostatnim momencie, jest w takich okolicznościach w śmiertelnym zagrożeniu.

Innym bardzo niebezpiecznym manewrem na przejściu dla pieszych, jest omijanie pojazdów, nawet wówczas, gdy omijany pojazd zatrzymał się nie w celu przepuszczenia pieszych, lecz na przykład jest to zatrzymanie wynikające z warunków ruchu – korek. To oznacza, że pieszych może tam nie być, ale obowiązkiem kierowcy wynikającym z nakazu stosowania szczególnej ostrożności, jest upewnienie się, że manewr omijania nie stworzy zagrożenia dla niechronionych uczestników ruchu. Tutaj również problemem może być widoczność pieszych zza wysokich pojazdów. Pamiętać trzeba jednak, że nawet zza niskiego pojazdu niektóre osoby mogą nie być widoczne – chodzi o dzieci, osoby niskiego wzrostu lub niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim.

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Dodatkowo przypominamy, że zabrania się kierującemu pojazdem wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Niedopuszczalne jest także omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku.

Mundurowi apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie.

(KWP w Białymstoku)

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk