piątek, 31 marzec 2017 16:59

Zaproszenie na otwarcie wystawy czasowej "Andrzej Ciechanowiecki - Kolekcjoner, Darczyńca"

Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza na otwarcie wystawy "Andrzej Ciechanowiecki – kolekcjoner i darczyńca" z kolekcji Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich i Zamku Królewskiego w Warszawie, które odbędzie się 6 kwietnia 2017 r. (czwartek) o godz. 12.00 w siedzibie głównej Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przy ul. Pałacowej 5.

Andrzej Stanisław Ciechanowiecki (1924–2015) był wielkim mecenasem kultury, światłym kolekcjonerem, darczyńcą wielu muzeów polskich i zagranicznych, kawalerem zakonu maltańskiego, honorowym obywatelem Ciechanowca. Z wykształcenia był doktorem historii sztuki, z zawodu antykwariuszem, przez wielu tytułowany profesorem, przez przyjaciół nazywany Adim, a przez angielskich znajomych, mających trudności z wypowiedzeniem jego nazwiska, zwany chicken-and-whisky. Faktami z bogatego życiorysu Andrzeja Ciechanowieckiego można obdzielić biogramy kilku, a nawet kilkunastu osób.

Andrzej Ciechanowiecki kolekcjonował głównie polonica – najwyższej klasy dzieła sztuki polskiej i europejskiej związane z Polską. Zbierał również brązy oraz szkice olejne. Jego największym darem było przekazanie prywatnej kolekcji poloniców i założenie Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie w 1986 r. Prezentowane na wystawie obiekty ze zbiorów Fundacji służyły jako wyposażenie ostatniego mieszkania kolekcjonera przy 92 Mount Street w dzielnicy Mayfair, w Londynie.

Celem ekspozycji jest prezentacja sylwetki Andrzeja Ciechanowieckiego jako kolekcjonera i darczyńcy, między innymi poprzez odtworzenie fragmentów londyńskiego mieszkania kolekcjonera, który twierdził: „chciałem widzieć i czuć obecność dookoła siebie obiektów przeze mnie zbieranych, nacieszyć oczy...”.

  • Kurator: dr Magdalena Białonowska
  • Scenografia: Agnieszka Putowska-Tomaszewska
  • Komisarz organizacyjny: Anna Małecka
  • Opieka konserwatorska: Tomasz Buźniak z Zespołem