wtorek, 16 maj 2017 18:05

Europejska Noc Muzeów w Ciechanowcu

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbędzie się 20 maja w godz. 16.00-24.00. W tym roku odbędzie się w ramach Akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Ideą Europejskiej Nocy Muzeów jest darmowe udostępnienie turystom Muzeum w godzinach wieczornych i nocnych oraz organizowanie specjalnych wydarzeń towarzyszących.

W programie tegorocznej „Nocy” w ciechanowieckim Muzeum zaplanowano od godz. 16.00 zwiedzanie zabytkowych obiektów i wystaw: wnętrza pałacowe, wystawa o historii miasta, kościół z Bogut, wikarówka, gajówka w muzeum leśnym, tradycje zielarskie w podziemiach oficyny, powozownia i pawilon maszyn rolniczych, muzeum weterynarii, spichlerze z wystawami dawnych rzemiosł, sprawny technicznie młyn wodny, lamus z wystawą o przemianach w gospodarstwie domowym kobiety wiejskiej, chaty skansenowskie, kuźnia, kolekcja pisanek, wystawa malarstwa Ignacego Pieńkowskiego, wystawa z Zamku Królewskiego o Andrzeju Ciechanowieckim, wystawa poświęcona ligawce mazowiecko-podlaskiej.

Wnętrza obiektów ożyją na tę jedną noc - będą odbywały się liczne pokazy tradycyjnych rzemiosł.

Szczególnie polecamy zwiedzanie zabytkowego kościoła, który został przeniesiony na teren skansenu dzięki dofinansowaniu Projektu "Restauracja wnętrza i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego kościoła p.w. Wszystkich Świętach" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Niezapomnianą atrakcją będzie prezentacja oraz pokaz jazdy zabytkowych ciągników z kolekcji Działu Techniki Rolniczej, podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. najnowszy ciągnik RUMELY OIL-PULL X 25-40 (napędzany mieszanką benzyny z wodą!) zakupiony ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy Nocy Muzeów w Ciechanowcu spróbują potraw regionalnych w dworku szlacheckim, ziołowych naparów z przepisów księdza Kluka oraz specjałów kuchni polowej - grochówki i bigosu.

Będzie można kupić pamiątki i muzealne wydawnictwa. Dla dzieci – dmuchane zjeżdżalnie.

  • Od godz. 18.00 - przejażdżki bryczką z kucykami.
  • O godz. 18.30 - koncert WARSZAWSKIEJ KAPELI Z TARGÓWKA.
  • Od godz. 20.00 KINO PLENEROWE PRZED PAŁACEM:
    Na początek retro bajki dla dzieci: Pampalini łowca zwierząt, Porwanie Baltazara Gąbki, Bolek i Lolek, Reksio, Miś kudłatek, Myszka i Mucha i inne.
    W związku z obchodzonym przez nas w tym roku jubileuszem 55lecia istnienia, pokażemy Państwu jak zmieniła się nasza instytucja przez te lata...
  • O godz. 21.00 w kinie plenerowym „Bajka o Klimku”! Ten spektakl Teatru Telewizji kręcony był w 1984 roku w naszym skansenie.
    Następnie film jubileuszowy o Muzeum i prezentacja multimedialna.

Wstęp wolny!

(Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu)