openmed2015b

wysMazow 935x10019032018

rolwit060318

bogucki2018

002

piątek, 19 maj 2017 19:24

Ciechanowiec. Lekcja historii Żołnierzy Wyklętych

Ciechanowiec.  Lekcja historii Żołnierzy Wyklętych foto: ZSOiZ w Ciechanowcu

W sobotnie popołudnie 13 maja br. w ZSOiZ w Ciechanowcu odbyło się spotkanie z Kajetanem Rajskim - redaktorem naczelnym kwartalnika "Wyklęci", autorem dwóch tomów rozmów z dziećmi żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego pt. "Wilczęta", współpracownikiem redakcji i portali zajmujących się tematyką patriotyczną i katolicką. Inicjatorem spotkania był Cezary Koziarski.

Jeśli ktoś ze zgromadzonych na sali spodziewał się zobaczyć starszego pana, którego włosy przyprószyła siwizna, mógł poczuć lekkie zaskoczenie. Przed słuchaczami stanął skromny młody człowiek, student prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już pierwsze zdania wypowiedziane przez niego rozwiały wszelkie wątpliwości, co do kompetencji mówcy.

Tematyka wykładu koncentrowała się na historii Żołnierzy Niezłomnych. Historii ukazanej z precyzyjnymi szczegółami. Kajetan Rajski fakty potrafił przekazać w taki sposób, że daty czy nazwiska nie były nadmiernie eksponowane, lecz stanowiły tło opowieści o poszczególnych bohaterach. Bohaterach bardziej bądź mniej znanych.

Szczególne miejsce w wykładzie znalazła postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Ochotnika do Auschwitz, bohatera wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej, skazanego na śmierć przez władze komunistyczne.

Wspomniane zostały także postaci związane z działalnością na Podlasiu 5. Wileńskiej Brygady AK: mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Danuta Siedzikowna "Inka" czy Feliks Selmanowicz "Zagończyk".

(info: ZSOiZ w Ciechanowcu)

O nas

Portal wysokomazowicki24 to najstarszy funkcjonujący serwis informacyjny z powiatu wysokomazowieckiego i okolic. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Obecnie, śmiało można powiedzieć, że jesteśmy najpopularniejszym portalem skupiającym czytelników z powiatu wysokomazowieckiego. Codziennie odwiedzają nas tysiące unikalnych użytkowników generując kilkadziesiąt tysięcy odsłon.

Kontakt


Karol Maksimczuk
/Właściciel
info@wysokomazowiecki24.pl

Kontakt w sprawie reklamy:
admin@wysokomazowiecki24.pl

Pozycje reklamowe i cennik <--

© 2010-2016 Wysokomazowiecki24. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wdrożenie Kamaxmedia