czwartek, 12 październik 2017 18:26

Ciechanowiec. Oddały swoje włosy na peruki dla kobiet chorych na raka

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu rozpoczęto akcję, pilotowaną przez fundację Rak’n’Roll, polegającą na zbiórce naturalnych włosów, z których zostaną wykonane peruki dla kobiet po chemioterapii. Swoje włosy, zupełnie za darmo, przekazały już pierwsze uczennice ciechanowieckiej placówki.

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tą sytuację ruszyła akcja „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Włosy wędrują do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.

Na akcję pozytywnie zareagowały już pierwsze uczennice z ZSOiZ w Ciechanowcu.  Jak informuje nas ZSOiZ: "mamy już pierwsze odważne dziewczęta, które postanowiły swoimi włosami „podzielić się” z chorymi kobietami. Na ten stanowczy krok zdecydowały się najpierw uczennice: Magda Szwagulińska, Magda Ilczuk, Julia Meluch z klasy II B LO, Anna Porzezińska kl. II OSSP. Włosy oddała również 12-letia Julia. Brawo dziewczęta! Jesteśmy z was dumni! I jeszcze jedno – jeśli mamy tak wrażliwych młodych ludzi, pełnych altruizmu i chęci poświęcenia, to o przyszłość naszego społeczeństwa można być spokojnym. Zapraszamy kolejne osoby - to nie boli a można sprawić, że kobieta, która doświadczyła lęku o swoje życie w związku z chorobą nowotworową, która codziennie patrzy w lustrze na swoją pozbawioną otoczenia włosów twarz, poczuje się lepiej i choć częściowo zapomni o problemach. Zatem kto następny?"

W akcji może wziąć udział każdy: mały / duży / on / ona – każdy, kto ma min. 25 cm włosów do ścięcia i zmieniając swój wygląd chce zrobić coś dobrego dla innych.