wtorek, 14 listopad 2017 18:22

O co pytać pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej

rolteks112018

Rozmowa kwalifikacyjna, jak sama nazwa wskazuje, ma lub powinna mieć formę dialogu. Oczywiście nieunikniona jest seria pytań ze strony rekrutera czy pracodawcy na temat naszego doświadczenia, kariery, zakresu obowiązków na poprzednich stanowiskach pracy, sukcesów, porażek, mocnych i słabych stron.

Rozmowa rekrutacyjna to jednak nie przesłuchanie, więc i kandydat ma prawo zadawać pytania. Ostatnie pytanie „Czy ma Pani/ Pan jakieś pytania?” jest szansą na rozwianie swoich wątpliwości i zdobycie informacji o firmie czy stanowisku, na które aplikujemy. Zdaniem specjalistów z Pracuj.pl brak pytań ze strony kandydata jest niedopuszczalny. Dlaczego? Bo to oznacza brak zainteresowania firmą, w której stara się zdobyć etat.

Jakie pytania należy zadać przyszłemu pracodawcy i jakie mogą być tego konsekwencje?

Ostatnie pytanie to nie koniec rozmowy
Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie dwóch stron, które łączy wspólny interes. Spotkanie jest okazją do poznania się, doprecyzowania wymagań lub wyjaśnienia niejasności z oferty pracy. Kandydat ma możliwość zapytać o wszystkie najważniejsze dla niego kwestie. Hasło: „Czy ma Pani/ Pan jakieś pytania?” to sygnał dla ubiegającego się o pracę, że nadeszła jego kolej na zadawanie pytań. Brak pytań to brak zainteresowania stanowiskiem i firmą.

Nie kupuj kota w worku
Podczas rozmowy z rekruterem można zdobyć informacje o tym, jak ma wyglądać praca na stanowisku na które aplikujemy, dopytać o zakres obowiązków, strukturę firmy czy możliwość rozwoju i awansu. Pytania pozwolą nam się zaprezentować jako osoba, która świadomie podejmuje decyzje na podstawie pozyskanych informacji, analizuje potrzeby i ocenia szanse rozwoju.

Kto pyta, wie więcej
Jakie pytania należy zadać rekruterowi lub przyszłemu szefowi? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bowiem wszystko zależy od firmy, branży czy stanowiska. Są jednak pewne obszary, o które należy zahaczyć:
- dalsze etapy rekrutacji – harmonogram postępowania, termin informacji zwrotnej;
- organizacja pracy – benefity, elastyczny czas pracy;
- szansa rozwoju zawodowego i proces ewaluacji zawodowej;
- kultura pracy, misja, cele, priorytety organizacji;
- jakie cechy, umiejętności czy kompetencje są szczególnie cenione przez kadrę kierowniczą.

Warto też wykazać zainteresowanie stanowiskiem pracy i dowiedzieć się o:
- zakres obowiązków (o ile wcześnie nie było to doprecyzowane);
- o historię stanowiska: czy to nowy etat, kto je zajmował wcześniej i dlaczego odchodzi;
- umiejscowienie w strukturze firmy, podległości służbowe;
- zespół lub komórkę, której częścią jest stanowisko, na które aplikujesz.

Rozmowę warto zakończyć grzecznym pytaniem, co kandydat może jeszcze zrobić lub jakich informacji udzielić, aby przyspieszyć proces rekrutacji. To pokazuje, że jesteśmy pewni siebie i otwarci na kolejne spotkania.