czwartek, 17 sierpień 2017 18:09

"Lato w teatrze" w Kostrach Noskach

Półkolonie teatralne na wsi? Oczywiście, że tak! Właśnie zakończyły się warsztaty w Kostrach Noskach. Na warsztaty zaproszono dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością sprzężoną obejmującą ciało i intelekt z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego Stowarzyszenia Pomocy Szansa oraz dzieci ze szkół z terenu Gminy Nowe Piekuty.

Stowarzyszenia Pomocy Szansa: Nasze ciała stały się narzędziem ekspresji artystycznej, pokonywaliśmy trudności i ograniczenia, jakie nam one narzucają. Przez dwa tygodnie w okresie 31/07/2017 – 12/08/2017 roku bazowaliśmy na improwizacjach ruchowych przy muzyce, tańcach integracyjnych i plemiennych, pracowaliśmy z rytmem, dźwiękiem i tempem oraz światłem. Szukaliśmy własnej przestrzeni w tańcu i grupie. Nasze emocje wyrażaliśmy za pomocą skrzydeł Isis, wachlarzy belly dance czy chust do tańca. Rekwizyty orientu połączyliśmy z etniczną muzyką słowiańską i nawiązujących do niej utworach m.in. białostockiego barda Olega Kobzara i Hoyraky. Na koniec wspólnie zbudowaliśmy sensoryczny labirynt teatralno-muzyczny, który udostępniamy teraz społeczności lokalnej. Naszymi trenerami byli specjaliści: dr muzykologii Dorota Frasunkiewicz, reżyser teatralny Ewa Jakubaszek, artyści Oleg Kobzar i Małgorzata Tarasewicz – Wosik, pedagog Sylwia Chruściel i psycholog Żaneta Rola – Szcześniak. W warsztatach wzięło udział 27 dzieci.

Efektem naszej pracy oprócz przedstawień finałowych jest sensoryczny labirynt teatralno – muzyczny, który można zwiedzać nieodpłatnie w Kostrach Noskach! Zapraszamy! Kolejny pokaz labiryntu 20 sierpnia 2017 roku w Kostrach Noskach w godzinach 11.00 – 14.00 a następne w Nowych Piekutach przedstawienie finałowe godz. 14.30.

A to wszystko w ramach projektu „Teatr życia – od improwizacji po świadomą obecność” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Szansa w ramach programu „Lato w teatrze”. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Gmina Nowe Piekuty.

Więcej na www.spszansa.pl