wtorek, 05 czerwiec 2018 06:55

Województwo Podlaskie Way w Chicago

Rolteks
Województwo Podlaskie Way w Chicago foto: UMWP

Belmont Avenue w dzielnicy River Grove w Chicago od niedzieli, 3 czerwca br. zyskał drugie, honorowe imię. Z inicjatywy Polonii związanej z naszym regionem ulica nosi nazwę Województwo Podlaskie. W uroczystościach nadania imienia wziął udział marszałek Jerzy Leszczyński.

W Chicago marszałek Jerzy Leszczyński jest już od soboty. Spotkał się tam z Frankiem Spulą - Przewodniczącym Kongresu Polonii Amerykańskiej i PNA, odbył też szereg spotkań i wywiadów w miejscowych mediach i z władzami Chicago.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Konstancji celebrowaną przez pochodzącego z Suchowoli ks. proboszcza Tadeusza Dzieszko. Po mszy uczestnicy przejechali w asyście policji i motocyklistów z klubów polonijnych na skrzyżowanie alei Belmont i Cumberland, gdzie odbyło się odsłonięcie nazwy ulicy.

- Dowiedziałem się, że ten wielokolorowy żubr – logo waszego regionu – reprezentuje waszą różnorodność. River Grove jest pod tym względem bardzo podobne. Mieszkają tu przedstawiciele wielu różnych narodowości – również Polacy. Jestem dumny z tego, że wybrali River Grove - w swoim przemówieniu powiedział burmistrz River Grove, David Guerin. - Dzisiejsza uroczystość nadania honorowej nazwy Województwo Podlaskie Way, pierwszej honorowej nazwy ulicy w River Grove, podkreśla związki naszej miejscowości z Polską, z województwem Podlaskim”.

Marszałek Jerzy Leszczyński serdecznie podziękował podlaskiej Polonii za tę inicjatywę.

- Dzięki Wam o naszej małej ojczyźnie – Województwie Podlaskim – dziś dowie się wielu innych, zamieszkujących Chicago czy też podróżujących tą trasą ludzi. Być może ta obco brzmiąca nazwa skłoni ich do poszukania informacji i zachęci do poznania tego wyjątkowego regionu Polski, z którego jesteśmy tak dumni i o którego rozwój oraz markę staramy się dbać jak najlepiej - podkreślił Marszałek, który wyraził również swój podziw dla zaangażowania Polonii w ciągłe kultywowanie tradycji i podtrzymywanie więzi z Ojczyzną.

W uroczystości wzięli również udział burmistrzowie sąsiednich dzielnic Chicago, Przewodniczący Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, Wicekonsul RP w Chicago Piotr Semeniuk i licznie zgromadzona Polonia.

Województwo Podlaskie to nie pierwsza mała ojczyzna, którą w ten sposób uhonorowano w USA. Jest już ulica Ziemi Monieckiej, a niedawno do tego grona dołączyła Bielsko-Biała.

Nadanie honorowej nazwy ulicy nie wiąże się ze zmianą administracyjną, choć wymaga zgody rady dzielnicy. Oficjalna urzędowa nazwa pozostaje bez zmian, natomiast w wybranym miejscu zostanie umieszczona tablica informująca o nadaniu honorowego imienia.

(źródło: UMWP)