wtorek, 17 kwiecień 2018 10:36

Podlascy Terytorialsi najlepsi w przełajach [foto]

Sokołowscy
Podlascy Terytorialsi najlepsi w przełajach [foto] foto: DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej wygrała Mistrzostwa WOT w Biegach Przełajowych. Nasi żołnierze zdobyli sześć medali i zajęli 1 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Mistrzostwa WOT w Biegach Przełajowych odbyły się w Olsztynie. Podlaską brygadę reprezentował zespół 10 zawodników ze wszystkich batalionów. Zawodnicy zostali wyłonieni podczas Mistrzostw 1PBOT w Biegach Przełajowych, które w marcu odbyły się w Hajnówce.

W sobotę 14 kwietnia żołnierze startowali indywidualnie. Reprezentanci 1PBOT w czterech startach zdobyli trzy złote medale oraz jedno srebro. Na dystansie 3 km najszybsi byli: Tadeusz Walendykiewicz (12 batalion lekkiej piechoty Suwałki, kat. powyżej 35 lat) i Jakub Sobolewski (12 blp Suwałki, kat. do 35 lat). W biegu na 8 km wygrał Paweł Grygo (13 blp Łomża, kat. powyżej 35 lat), a drugie miejsce zajął Damian Masłowski (12 blp Suwałki, kat. do 35 lat).

W niedzielę ścigały się drużyny na dystansach: 4 x 1 km oraz 4 x 2 km. Nasi żołnierze okazali się najlepsi w sztafecie 4 x 2 km oraz zdobyli trzecie miejsce w konkurencji 4 x 1 km.

Podlascy Terytorialsi będą stanowić trzon reprezentacji WOT na Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegach Przełajowych.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.

1PBOT wchodzi w skład nowego, piątego Rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Służbę w brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy – Terytorialsi z województwa podlaskiego.

To właśnie ochotnicy są główną siłą WOT. Terytorialsi pochodzą z wielu środowisk i wnoszą bogate doświadczenia. W naszych szeregach są zarówno osoby pracujące (m.in. nauczyciele, ratownicy medyczni, kierowcy) jak i studenci oraz uczniowie. Ponad 30% ochotników stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 9% wszystkich ochotników to kobiety. Ponad 1/3 ochotników legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 15% deklaruje, że studiuje. Powyżej 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

Kandydaci do 1PBOT muszą mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat, pozytywnie przejść badania lekarskie i psychologiczne oraz nie mogą być karani. Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej przyjmują Wojskowe Komendy Uzupełnień.

(info prasowe)