poniedziałek, 23 kwiecień 2018 20:52

Uwaga na podejrzane e-maile z fakturą do zapłaty

Sokołowscy
Uwaga na podejrzane e-maile z fakturą do zapłaty foto: pixabay.com

Coraz więcej mieszkańców naszego powiatu dostaje wiadomości z wezwaniem do zapłaty za fakturę oraz podejrzanym załącznikiem w formacie .doc, .pdf, .xls lub .zip. Jego pobranie i uruchomienie oznacza zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Dzięki temu hakerzy mogą uzyskać dostęp m.in. do kont bankowych.

Jeśli więc otrzymałeś podobną wiadomość, a nie znasz dostawy i wiesz, że nie zalegasz z płatnościami zignoruj e-maila i od razu usuń.

Jak podaje portal usunwirusa.pl istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, jeśli chcesz uniknąć złośliwych emaili:

  • NIE spiesz się! Sprawdź nadawcę przed otwarciem wiadomości. Jeśli nie jesteś pewny wobec nadawcy, nie sprawdzaj zawartości tego maila. Nawet, jeśli posiadasz antywirusa bądź program anty-malware, nie klikaj na linki dodane do wiadomości i nie otwieraj załączników bezmyślnie. Pamiętaj – nawet najlepsze programy mogą zawieść, jeśli jesteś pierwszym celem na liście zupełnie nowego wirusa. Jeśli nadawca wydaje Ci się nie być pewnym, możesz zawsze skontaktować się z firmą, w której podobno nadawca pracuje, i zapytać się o wiadomość.
  • Posiadaj w pełni zaktualizowane oprogramowanie. Ważne jest, by nie posiadać starych programów w systemie, ponieważ takie aplikacje pełne są luk. By zapobiec ryzyku, włącz aktualizacje automatyczne. Dodatkowo, korzystaj z dobrego programu anty-malware, by pozbyć się złośliwych programów. Pamiętaj – tylko aktualne oprogramowanie może ochronić Twój komputer. Jeśli korzystasz ze starego programu i opóźniasz aktualizacje, pozwalasz złośliwym programom na dostanie się do komputera, bez identyfikacji ani blokowania.
  • Sprawdź, czy adres jest bezpieczny bez klikania na niego. Jeśli email zawiera podejrzany dres URL, najedź na niego myszką, by sprawdzić jego wiarygodność. Następnie spójrz na lewy dolny róg swojej przeglądarki. Zobaczysz tam, gdzie przekieruje adres. Jeśli wygląda podejrzanie lub kończy się na .exe, .js lub .zip – nie klikaj na niego!
  • Sprawdź pisownię wiadomości. Cyber przestępcy zwykle mają mikre umiejętności pisania. Przez to często nie dają rady napisać nawet krótkiej wiadomości bez błędów gramatycznych bądź językowych. Jeśli zauważyłeś jakieś, trzymaj się z daleka od adresów znajdujących się w wiadomości lub plików do niej dołączonych.
  • Zapomnij o folderze Spam. Są powody, dla których emaile lądują w folderze Spamu lub Śmieci. Znaczy to, że automatyczne filtry zauważyły, że taka sama bądź podobna wiadomość została rozesłana po tysiącach ludzi bądź że sporo użytkowników oznaczyło taką wiadomość jako Spam. Zwykłe wiadomości bardzo rzadko lądują w takim miejscu. Lepiej więc trzymać się z daleka od takich folderów.”

(źródło: usunwirusa.pl)