czwartek, 03 marzec 2016 17:53

5 mitów na temat dobrego CV

Rolteks
5 mitów na temat dobrego CV foto: materiały pracuj.pl

Życiorys powinien mieścić się maksymalnie na jednej stronie A4. By przyciągnąć wzrok rekrutera, CV powinno być kreatywne. W dokumencie nie należy zamieszczać zbyt dużo szczegółów – przecież o konkretach rozmawia się podczas rozmowy rekrutacyjnej. To tylko część mitów na temat CV idealnego. Oto jakich błędów nie należy popełniać by znaleźć pracę.

Mit 1: CV musi mieścić się na jednej stronie

Z danych Pracuj.pl wynika, że aż połowa Polaków uważa: „dobre CV to jednostronicowe CV”. Tylko 4% poszukujących pracy zdaje sobie sprawę, że ilość stron powinna zależeć od posiadanego doświadczenia. Rekruterzy pytani przez Pracuj.pl o objętość CV, zwracają uwagę, że jego długość powinna zależeć od doświadczenia kandydata. Inny będzie więc życiorys osoby dopiero rozpoczynającej karierę zawodową, a inny praktyka z wieloletnim stażem. Niezależnie od doświadczenia, każdorazowo w CV należy zaprezentować potencjalnemu pracodawcy nasze dotychczasowe obowiązki, zadania i posiadane kompetencje.

Mit 2: Poświęć czas na kreatywną oprawę graficzną

Rekruterzy są zgodni. Mody przychodzą i odchodzą, a w CV najlepiej sprawdza się ponadczasowa prostota. Wbrew obiegowej opinii, kreatywne przepełnione kolorami CV nie pomaga w znalezieniu pracy, a często wręcz utrudnia rekruterom ich pracę. Dlatego szukając nowych wyzwań zawodowych swoje CV warto zaprezentować w czytelnej formie. Z pomocą przyjdzie bezpłatny Kreator CV Pracuj.pl, który przeprowadzi kandydata przez poszczególne etapy tworzenia CV, gwarantując przejrzystą i czytelną szatę graficzną.

Mit 3: Im mniej informacji, tym lepiej

Rekruterzy 58% czasu poświęcanego na zapoznanie się z życiorysem spędzają na analizie doświadczenia. Jego opis powinien stać się najważniejszą częścią dokumentu. Nie poprzestawaj na samej nazwie firmy i zajmowanego stanowisko. W życiorysie opisz zakres swoich najważniejszych obowiązków, zrealizowane cele czy sukcesy, którymi chcesz się poprawić.

Mit 4: Bez zdjęcia w CV nie znajdziesz pracy

Często również pokutuje opinia, że zdjęcie w CV jest nawet ważniejsze niż jego treść. Kandydaci tracą czas na wybór odpowiedniej fotografii zamiast skoncentrować się na właściwym opisie doświadczenia. Jak pokazuje jednak badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl, rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu na analizę zamieszczonych zdjęć. Czytając CV skupiają się na doświadczeniu kandydata, jego wykształceniu i umiejętnościach. Zdjęcie w życiorysie nie jest niezbędne. Ale na pewno pomaga lepiej zapamiętać kandydata po spotkaniu, utożsamić daną osobę z określonym doświadczeniem, czy karierą zawodową

Mit 5: Jedno CV dla wszystkich

CV należy każdorazowo dopasowywać do oczekiwań wyszczególnionych w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Nie powinno być ono uniwersalne i wysyłane w jednakowej formie fo wszystkich pracodawców. W CV powinniśmy zaprezentować doświadczenie adekwatne do stanowiska, na które aplikujemy. Kompetencje, którymi dzielimy się na łamach dokumentu, powinny być dostosowane do zawartych w ofercie pracy wymagań.