wtorek, 05 marzec 2019 18:20

Mamy zwycięzców wojewódzkiego finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych! [foto]

swsystem2 Sokołowscy
Mamy zwycięzców wojewódzkiego finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych! [foto] foto: Wrota Podlasia

Łukasz Łuniewski, absolwent Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie z 2016 roku, obecnie student SGGW w Warszawie na miejscu pierwszym, Adam Grodzki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie na miejscu drugim i Radosław Sokołowski tegoroczny maturzysta z ZSR w Krzyżewie na miejscu trzecim – to podium wojewódzkiego finału tegorocznej edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Odbył się on w poniedziałek (4 marca) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych to konkurs o wieloletniej tradycji skierowany do producentów rolnych oraz uczniów posiadających lub pracujących w gospodarstwie rolnym w wieku 17 - 40 lat. W tegorocznym finale wojewódzkim, którego współorganizatorem jest samorząd województwa, wzięło udział niemal pięćdziesięciu uczestników. W imieniu zarządu województwa przywitał ich Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa.

Koleżanki i koledzy – zwrócił się do uczestników. – Mogę tak do Was mówić, bo jestem absolwentem technikum rolniczego w Bielsku Podlaskim i uważam, że dla kogoś, kto myśli o przyszłości na wsi, nie ma lepszej szkoły. Technikum rolnicze daje solidne wykształcenie i wiedzę, będące dziś podstawą sukcesu. Dla mnie ukończenie tej szkoły to była nobilitacja i trampolina do dalszej kariery zawodowej.

Marszałek zaznaczył, że udział w konkursach takich jak Olimpiada daje jego uczestnikom wiele korzyści. – Po pierwsze poznają się, po drugie udoskonalają swoją wiedzę i po trzecie, na bazie tej wiedzy, zarobią kiedyś pieniądze – wyjaśnił.

Najlepsi zawodnicy tegorocznego finału wojewódzkiego zostali wyłonieni przez Komisję Konkursową pod przewodnictwem prof. Aleksandra Kiryluka z Politechniki Białostockiej na podstawie wyników testu pisemnego i odpowiedzi ustnej. Zakres wiedzy, z którego sprawdzani byli uczestnicy konkursu, obejmował m.in. produkcję roślinną, zwierzęcą, mechanizację rolnictwa, ekonomikę i zarządzanie oraz zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Laureat pierwszego miejsca – Łukasz Łuniewski – studiuje Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wraz z rodzicami prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo rolno-hodowlane nastawione na produkcję mleka położone w gminy Sokoły.

Zdobytą na studiach i w konkursach wiedzę staram się wykorzystywać, by wdrożyć jak najlepsze rozwiązania w naszym gospodarstwie, by ta wiedza przyniosła też korzyści ekonomiczne – powiedział. W przyszłości planuje przejąć gospodarstwo po rodzicach, chce je rozbudować, zwiększyć automatyzację, by polepszyć w ten sposób warunki pracy. Zamierza też zwiększyć konkurencyjność gospodarstwa.

Zwycięzcy etapu wojewódzkiego otrzymali nagrody rzeczowe w postaci bonów podarunkowych. Przed nimi duże wyzwanie – będą reprezentować województwo podlaskie w finale krajowym, który w tym roku odbędzie się w dniach 14-15 marca podczas jubileuszowych XXV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „Agrotech” w Kielcach.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej.

(info/foto:wrotapodlasia.pl)