niedziela, 21 kwiecień 2019 18:56

Groby Pańskie w naszym powiecie [galeria zdjęć]

swsystem2 Sokołowscy

Boży Grób w liturgii katolickiej to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Symbolizuje ono grób Chrystusa.

Zwyczaj ten pochodzi z Palestyny, w Polsce począwszy od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie.

Tradycję Grobu Pańskiego w Polsce spopularyzowali Bożogrobcy.vAdoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Mszale Rzymskim w kaplicy adoracji zwanej Grobem Pańskim "powinien być ołtarz, choćby przenośny, i tabernakulum do przechowywania puszek z Najświętszym Sakramentem." Monstrancję wystawia się na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza. Tan sam tekst nakazuje, aby wszystkie elementy dekoracyjne i światła kierowały uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Chrystusa leżącego w grobie.

(źródło: wikipedia.org/autorzy)
foto: km/Ania/Patryk

Wysokie Mazowieckie

Ciechanowiec

Szepietowo

Czyżew

Sokoły

Nowe Piekuty

Klukowo

Kulesze Kościelne

Hodyszewo

Jabłoń Kościelna