niedziela, 01 marzec 2020 21:10

Ciechanowiec. Uroczystości pogrzebowe braci Marchelów - żołnierzy NZW [wideo/foto]

Sokołowscy
Ciechanowiec. Uroczystości pogrzebowe braci Marchelów - żołnierzy NZW [wideo/foto] foto: Patryk Wojtczuk

Na ciechanowieckim cmentarzu uroczyście pochowano dzisiaj (01.03) Lucjana i Zygmunta Marchelów - żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Bracia zostali zamordowani przez komunistów w 1946 roku.

Wojewódzkie uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbyły się w niedzielę (01.03) w Ciechanowcu. Obchody rozpoczęły się o godz. 14:00 mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, której przewodniczył biskup drohiczyński ks. Piotr Sawczuk.

Po nabożeństwie, o godz. 15.45, na ciechanowieckim cmentarzu odbył się pogrzeb braci Lucjana i Zygmunta Marchelów – żołnierzy NZW, zamordowanych w 1946 r. przez komunistyczne władze.

- Zostali rozstrzelani na podwórku swojego domu. Tuż przed egzekucją objęli się i tak już zostali. Ich szkielety wydobyte trzy lata temu wciąż były w objęciach - mówił w Ciechanowcu żegnając Zygmunta i Lucjana Marchelów, żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

27 grudnia 1946 roku w Wojtkowicach-Glinnej nad aresztowanymi kilka dni wcześniej braćmi Marchelami odbył się sąd, na który komuniści spędzili około 500 okolicznych mieszkańców. Karę śmierci orzekł Włodzimierz Ostapowicz zwany "sędzią śmierci". Aby dodatkowo zastraszyć ludność, wyrok został wykonany natychmiastowo.

Ciała zamordowanych zostały wywiezione do lasu i porzucone. Po kilku miesiącach udało się je odszukać i potajemnie pochować pod osłoną nocy, w nieoznaczonym grobie. Miejsce ich pochówku zostało odkryte podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w 2017r.

foto: Patryk Wojtczuk