czwartek, 09 lipiec 2020 18:23

Ciechanowiec. Podsumowanie projektu "Z zielnika Księdza Kluka" [foto]

Sokołowscy
Ciechanowiec. Podsumowanie projektu "Z zielnika Księdza Kluka" [foto] foto: członkowie grupy nieformalnej

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem projektu „Z zielnika księdza Kluka” realizowanego przez grupę nieformalną mieszkańców Ciechanowca pod patronatem Fundacji Rozwoju Edukacji „Cogito”.

Niemasz żadney stworzoney rzeczy na ziemi, któryby nayszlachetnieyszemy na teyże ziemi stworzeniu człowiekowi iakimkolwiek sposobem użyteczną nie była. Pominąwszy inne obfite rodzaie, rośliny czym się nie przysługuią?(…) Ma z nich Lekarz śrzodki do leczenia chorób ludzkich, i zwierzęcych; Gospodarz sposoby opatrzenia się w różne potrzeby, i wygody; Farbierz różne śrzodki, i sposoby różnym rzeczom przyiemne oku dawać kolory” tak pisał o roślinach użytecznych człowiekowi w 1778 roku ks. Krzysztof Kluk w swoim dziele w części „O ziołach dzikich, znaiomszych, i ich zażyciu lekarskim, gospodarskim”.

Ten wielki ksiądz, przyrodnik i ciechanowiecczanin oraz jego praca poświęcona prozdrowotnemu oddziaływaniu roślin na organizm człowieka stała się inspiracją dla grupy pasjonatów zdrowia z jego rodzinnej miejscowości.

W miniony wtorek, grupa nieformalna mieszkańców Ciechanowca pod patronatem Fundacji Rozwoju Edukacji „Cogito” zakończyła realizację projektu „Z zielnika księdza Kluka”. Inicjatywa realizowana była w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków FIO na lata 2014-2020.

Uczestnicy projektu, poprzez szereg działań, poznali znaczenie ziół, roślin leczniczych, produktów pszczelarskich i kiszonek w życiu człowieka oraz mieli okazję odkryć ich prozdrowotne działanie na zdrowie i samopoczucie.

W przeciągu miesiąca uczestnicy wzięli udział w wielu ciekawych spotkaniach, m.in. w warsztatach ziołowych na terenie Ziołowego Zakątka w Korycinach, gdzie zgłębiali tajniki rozpoznawania ziół w naturalnym środowisku, ich wykorzystania w sporządzaniu mieszanek ziołowych, przypraw i nalewek oraz ich wpływu na zdrowie i samopoczucie. Następnie na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wzięli udział w warsztatach tworzenia kompozycji z ziół oraz zapoznali się z ziołami z dykcjonariusza ks. Krzysztofa Kluka. W trakcie warsztatów każdy z uczestników przygotował kosz z ziołami, które zabrał ze sobą do domu. Podczas spotkania pracownik Muzeum pan Piotr Kiersnowski oprowadził grupę po ogrodzie ziołowym i w ciekawy sposób opowiedział o znaczeniu ziół i ich walorach. Następnie uczestnicy zwiedzili wystawę muzealną związaną z historią zielarstwa na wsi i wykorzystaniu ziół w farmaceutyce. Kolejnym działaniem była lekcja muzealna pt. „Zioła i leki z domowej apteki”, gdzie oprócz tematu ziół uczestnicy zapoznali się z prozdrowotnym działaniem produktów pszczelarskich oraz poznali historię tradycji pszczelarskich naszego regionu. W miedzy czasie w ramach projektu odbył się konkurs plastyczny pt. „Kluk i jego zioła” w którym ponad trzydzieści osób zmierzyło się z tematyką ziół i osobą ks. Krzysztofa Kluka. Zwieńczeniem projektu były warsztaty dotyczące prozdrowotnego znaczenia przetworów (w szczególności kiszonek) podczas których uczestnicy zmierzyli się z przygotowaniem przetworów zgodnie z zaleceniami ks. Krzysztofa Kluka. Podczas tego spotkania, podzielili się również swoimi doświadczeniami i przepisami na różnego rodzaju przetwory.

Zioła oraz rośliny lecznicze służą człowiekowi od najdawniejszych czasów, a ich rola w życiu człowieka ulega wahaniom z tendencją do nowego odkrywania ich właściwości. Chcąc stosować umiejętnie  zioła i przyprawy w codziennym żywieniu należy wiedzieć, które rośliny stosować, w jakiej wzajemnej proporcji je mieszać i w jaki sposób dodawać do potraw. Nabycie takich umiejętności oraz promocja zielarskiego regionu Podlasia, jego historii i tradycji były celem projektu realizowanego przez grupę nieformalną z Ciechanowca, który niewątpliwie udało się osiągnąć.

Członkowie grupy nieformalnej

Dział: Ciechanowiec