poniedziałek, 24 wrzesień 2018 19:09

Wykopki w Ciechanowcu! Festyn Jesień w Polu i Zagrodzie [wideo/foto]

Sokołowscy
Wykopki w Ciechanowcu! Festyn Jesień w Polu i Zagrodzie [wideo/foto] foto: Ania Olędzka

W ubiegłą niedzielę, 23 września w Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się festyn na powitanie jesieni pn. "Jesień w Polu i Zagrodzie".

Wydarzenie było wyjątkową lekcją historii, w której uczestnicy mogli na chwilę przenieść się w czasie do XIX wiecznej wsi podlaskiej, aktywnie biorąc udział w pokazach tradycji ludowej.

Impreza poprzez swoją wyjątkową formę w prosty i namacalny sposób przybliża uczestnikom tradycje i obrzędy związane z kopaniem ziemniaków oraz pracami gospodarskimi i domowymi w okresie jesiennym oraz zachęca do dalszego ich kultywowania.

Głównym punktem programu był pokaz kopania ziemniaków kopaczką konną i tłoka, w której brali udział widzowie, rodziny, dorośli i dzieci zbierając ziemniaki za kopaczką. Następnie kartoflisko zostało zbronowane broną konną a zebrane ziemniaki pieczono w rozpalonym na polu ognisku.

Podczas wydarzenia można było z bliska przyjrzeć się zanikającym już w dzisiejszych czasach pracom domowym i gospodarskim, m. in. praca kowala, krycie dachu strzechą, skubanie gęsi i darcie pierza, ręczny wyrób masła, śmietany i serów, szatkowanie oraz udeptywanie kapusty w beczce do kiszenia.

Chętni mogli wziąć udział w różnorodnych konkursach przygotowanych zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Nie mogło również zabraknąć degustacji specjałów kuchni podlaskiej: placków ziemniaczanych, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej, bigosu, sodziaków, piwa jałowcowego, naparów ziołowych, chleba razowego.

Przybyłym gościom czas umilały występy lokalnych zespołów oraz kapel ludowych i folkowych.