miesnyz wysmaz24a

reklama

primator

openmed2015b

Ciechanowiec pożegnał żołnierza Wyklętego ppor. Jana Karolewskiego ps.
foto: Urząd Miejski w Ciechanowcu

Ciechanowiec pożegnał ppor. Jana Karolewskiego ps. "Jurand" [foto]

W Ciechanowcu odbyły się uroczystości pogrzebowe ppor. Jana Karolewskiego ps. "Jurand", żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Mieszkańcy miasta i okolic zgromadzili się, aby godnie pożegnać gorącego patriotę, który walczył z komunistycznym reżimem.

15 marca odbyły się uroczystości pogrzebowe ppor. Jana Karolewskiego ps. "Jurand", gorącego patrioty i bohatera, który walczył z komunistycznym reżimem. Msza pogrzebowa odbyła się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odczytano list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości. Po zakończonej Eucharystii, dalsza część ceremonii pogrzebowej miała miejsce na Cmentarzu Parafialnym w Ciechanowcu. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe Gminy Ciechanowiec, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu oraz Związku Sybiraków w Ciechanowcu.

Ppor. Jan Karolewski ps. "Jurand" urodził się 1928 r. w Wilnie. W 1937 r. przeniósł się z rodziną do Ciechanowca, gdzie rozpoczął naukę w szkole. Po zajęciu okolicy przez Sowietów jego rodzina była nękana ciągłymi rewizjami. Po 1941 r. zaczął chodzić na tajne komplety. Mimo młodego wieku przez większość okupacji niemieckiej utrzymywał swoją rodzinę. Po wojnie postanowił walczyć z komunistycznym reżimem. W 1946 r. został członkiem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i m.in. dostarczał informacje dla oddziału Kazimierza Krasowskiego ps. "Głuszec". Pod koniec roku wstąpił do oddziału, jednak z powodu stanu zdrowia musiał wrócić do domu. W 1947 r. wyjechał do Wrocławia, gdzie po wyremontowaniu zniszczonego domu sprowadził resztę rodziny. W 1949 r. został aresztowany. Po pół roku ciężkiego śledztwa, w trakcie którego stracił wzrok w lewym oku, został skazany na 6 lat więzienia. W wyniku amnestii wyszedł na wolność w 1950 r. Ppor. Jan Karolewski zmarł 8 marca w wieku 94 lat.

foto: Urząd Miejski w Ciechanowcu, info na podst. UM w Ciechanowcu

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk