Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Zabytki drewniane Podlasia - zgłoś swój skarb do XVI edycji konkursu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Zabytki drewniane Podlasia - zgłoś swój skarb do XVI edycji konkursu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

stomadica wysokie mazowieckie

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka serdecznie zachęca do wzięcia udziału w XVI edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Celem konkursu jest dokumentacja i ochrona dziedzictwa materialnego tego niezwykle bogatego etnograficznie regionu Polski.

Przez piętnaście lat trwania konkursu udało się udokumentować prawie 1000 obiektów, które stanowią świadectwo przeszłości północno-wschodniego makroregionu Polski. Zgłaszane zabytki nie są chronione przez rejestry i konserwatorów, ale przez mieszkańców, którzy wkładają swoje serce w ochronę dziedzictwa materialnego swoich przodków. Nagradzane obiekty stanowią wzór dla lokalnych społeczności w zakresie użytkowania i ochrony drewnianych budynków.

Jak informuje Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu: - Obszary wiejskie północno-wschodniego makroregionu Polski mimo upływu czasu, nadal są świadectwem naszej przeszłości, dlatego warto pokazać to dziedzictwo i zadbać o jego ochronę, szczególnie, że jest to najbogatszy etnograficznie region w Polsce. Warto podkreślić, że w Konkursie tym nie szukamy zabytków chronionych przez rejestry i konserwatorów ale tych chronionych przez mieszkańców, którzy oddają serce by zachować obraz dziedzictwa materialnego naszych przodków. Osoby takie wielokrotnie stają się inspiracją dla innych mieszkańców, a nagradzane budynki stanowią wzór dla lokalnych społeczności w zakresie użytkowania i ochrony drewnianych obiektów.

Konkurs adresowany jest do właścicieli budynków drewnianych z terenu Województwa Podlaskiego, których obiekty spełniają warunki regulaminu. Udział w konkursie stanowi doskonałą formę promocji dla uczestniczących gmin, a zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia są dostępne na stronie Muzeum Rolnictwa pod adresem: https://muzeumrolnictwa.pl/aktualnosci/aktualnosci-biezace/xvi-konkurs-na-najlepiej-zachowany-zabytek-wiejskiego-budownictwa-drewnianego-w-wojewodztwie-podlaskim

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 maja 2023 r.

Zachęcamy do udziału i podzielenia się historią swojego drewnianego zabytku, abyśmy mogli wspólnie zadbać o ochronę tego niezwykłego dziedzictwa.

cc7645764

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk