miesnyz wysmaz24a

reklama

primator

openmed2015b

Ciechanowiec: Tłumy na polu! Kopanie ziemniaków i kiszenie kapusty w Muzeum Rolnictwa

Ciechanowiec: Tłumy na polu! Kopanie ziemniaków i kiszenie kapusty w Muzeum Rolnictwa [wideo/foto]

W niedzielę, 24 września, w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbył się rodzinny festyn "Jesień w polu i zagrodzie". Wydarzenie przyciągnęło liczne grono odwiedzających, którzy mieli okazję poznać tradycje i kulturę regionu.

W programie festynu znalazły się liczne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursach sprawnościowych, warsztatach plastycznych i zabawach. Starsi mogli podziwiać pokazy tradycyjnych prac polowych i domowych, a także zabytkowe ciągniki i lokomobile.

Największą atrakcją festynu był pokaz kopania ziemniaków motykami i kopaczką konną. Wzięli w nim udział zarówno uczestnicy imprezy, jak i pracownicy muzeum. Dzieci i dorośli chętnie brali motyki w dłoń oraz koszyki i zbierali ziemniaki rozrzucone po polu. A po zakończonych pracach można było skosztować pysznych ziemniaków pieczonych w ognisku.

Nie brakowało też prezentacji rzemiosł i tradycyjnych prac domowych. Wśród nich można było zobaczyć plecionkarstwo, kowalstwo, czy też tradycyjne metody szatkowania kapusty i jej kiszenia. Dla łasuchów też coś było. Stoiska gastronomiczne z tradycyjną kuchnią regionalną, prowadzone głównie przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, cieszyły się dużą popularnością. Goście mogli degustować specjały takie jak placki ziemniaczane, kiszka ziemniaczana czy bigos.

Odbyło się również podsumowanie konkursu na ogród przydomowy "Kwitnące tradycje". W jego pierwszej edycji komisja najwyżej oceniła ogródki Lucyny Matuszewskiej z Ciechanowca i Teresy Muczyńskiej z Rudki, które zdobyły ex aequo pierwsze nagrody.

Festyn "Jesień w polu i zagrodzie" był doskonałą okazją do przybliżenia tradycji i kultury regionu podlaskiego. Organizatorzy, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, zadbali o to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i gości Ciechanowca.

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk