poniedziałek, 15 lipiec 2019 11:59

Huk armat, strzały, pojedynki! Wielka bitwa w Ciechanowcu [wideo/foto]

Sokołowscy
Huk armat, strzały, pojedynki! Wielka bitwa w Ciechanowcu [wideo/foto] foto: Ania Olędzka

W niedzielę, 14 lipca 2019 r. na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się impreza historyczna pn. XI Zajazd Wysokomazowiecki . Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal wysokomazowiecki24.

Tematyką tegorocznej edycji Zajazdu Wysokomazowieckiego stała się 280. rocznica urodzin ks. Krzysztofa Kluka, przyrodnika, społecznika, pisarza rolniczego.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza święta z udziałem rekonstruktorów, w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Po Eucharystii odbył się widowiskowy przemarsz ulicami miasta na teren Muzeum Rolnictwa.

Następnie uczestnicy festynu mieli możliwość przenieść się w realia życia w osiemnastowiecznym Ciechanowcu. Prezentowane były tańce historyczne, pokazy mody dawnej, występy kuglarzy. Nie zabrakło również prezentacji woltyżerki konnej oraz widowiskowych pokazów sokolników.

Dla najmłodszych przygotowano ciekawe gry i zabawy, pokazy szermierki, artylerii oraz piechoty z muszkieterami. Odważni mogli spróbować swoich sił w turnieju fechtunku.

Kulminacyjnym punktem XI edycji Zajazdu Wysokomazowieckiego była inscenizacja bitwy, do scenariusza której posłużył spór graniczny między Michałem Starzeńskim, a Józefem Ossolińskim z 1784 roku.

Całość zakończył premierowy spektakl teatralny „Zemsty” Aleksandra hr. Fredry w wykonaniu aktorów z Teatru "Parabuch" z Warszawy, w scenerii dworu myśliwskiego hrabiów Potockich z Siemion.

Foto: Ania Olędzka

Dział: Ciechanowiec