poniedziałek, 12 sierpień 2019 09:42

Największa impreza dożynkowa w regionie! Podlaskie Święto Chleba za nami [wideo/foto]

Sokołowscy

W niedzielę, 11 sierpnia odbyła się XIX edycja Podlaskiego Święta Chleba w Ciechanowcu. Patronat medialny nad imprezą objął portal wysokomazowiecki24.

Niezwykłe i wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, przyciągnęło nie tylko tłumy mieszkańców miasta i okolic, ale również turystów z całej Polski.

Tradycje żniwne oraz obrzędy im towarzyszące pełniły dawniej istotną rolę w życiu polskiej wsi. Jednak z biegiem lat ich tradycyjna forma zaczęła zanikać. Podlaskie Święto Chleba poprzez swoją wyjątkową formę w prosty i namacalny sposób przybliża uczestnikom tradycje związane ze żniwami oraz zachęca do dalszego ich kultywowania.

Uczestnicy dożynek mogli aktywnie brać udział w pokazach tradycji ludowej - koszenie zboża, ustawianie snopków, młócenie cepem czy młocarnią, jak również oborywanie przepiórki. Chętni mogli spróbować również swoich sił w konkursie na wykonanie równianki. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych, barwnego korowodu dożynkowego, parady zaprzęgów konnych oraz obrzędu dzielenia kilkumetrowej chałki. Wyjątkowości wydarzeniu nadała parada zabytkowych ciągników i lokomobili z kolekcji ciechanowieckiego muzeum.

Goście odwiedzający tego dnia Ciechanowiec mogli też spróbować i porównać smak chleba z regionalnych piekarni z całej Polski oraz zagranicy, jak również poznać receptury wypieku idealnego pieczywa uczestnicząc w różnych ciekawych warsztatach piekarniczych.

Przybyłym do ciechanowieckiego muzeum czas umilały występy kapel ludowych i zespołów folkowych. Gwiazdami wieczoru były zespoły Mitra i Golec Orkiestra.

Foto: Ania Olędzka i Patryk Wojtczuk