Mlekovita

SBR Bank

Mięsny Zakątek

wysoko2

openmed2015b

paszaeu

Sensacyjne odkrycie w ciechanowieckim kościele - odsłonięto historyczne malowidła [foto]

Sensacyjne odkrycie w ciechanowieckim kościele - odsłonięto historyczne malowidła [foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

W trakcie obecnie prowadzonych prac remontowych w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu dokonano niezwykłego odkrycia. Spod warstw tynku wyłoniły się fragmenty dawnych polichromii, które przez dziesięciolecia pozostawały niewidoczne dla odwiedzających świątynię.

Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który dokonał oględzin znaleziska, podkreśla jego wyjątkową wartość. "Znalezisko to traktujemy jako niezwykle cenne – zarówno z punktu widzenia artystycznego, jak i historycznego. Na obecnym etapie nie jest jeszcze możliwe określenie datowania odkrytych malowideł. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną szczegółowe badania, które pozwolą na bliższe poznanie ich charakteru, techniki wykonania i czasu powstania" – wyjaśnia Musiuk.

Odkrycie to jest szczególnie istotne w kontekście bogatej historii ciechanowieckiej świątyni. Obecny, murowany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej został wybudowany w latach 1732-1737 dzięki fundacji Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego. Budowla stanęła w miejscu wcześniejszych drewnianych kościołów, z których pierwszy – według historycznych przekazów – powstał już na początku XV wieku z fundacji Pawła Strumiłły z Dmoszyna.

Barokowa architektura kościoła powstała najprawdopodobniej według projektu brata Mateusza Osieckiego, reformata z Bociek. Budową kierował Jan Krzysztof Adrian Kluk, ojciec księdza Krzysztofa Kluka – znanego przyrodnika i badacza, który później pełnił funkcję proboszcza ciechanowieckiego.

Wnętrze świątyni wyróżnia się bogatym wystrojem, ufundowanym przez Tomasza Konstantego Ossolińskiego, w tym imponującym ołtarzem głównym oraz ozdobną amboną. Szczególnym obiektem kultu jest umieszczony w kościele cudowny wizerunek Matki Bożej Ciechanowieckiej z Dzieciątkiem Jezus, który w 2009 roku doczekał się uroczystej koronacji.

foto: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk