poniedziałek, 25 styczeń 2021 20:15

Przerwy w dostawach prądu. Najtrudniejsza sytuacja w gminie Czyżew

W związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi w sieci elektroenergetycznej PGE Dystrybucja S.A. występują nieplanowe przerwy w dostawie energii elektrycznej. W powiecie wysokomazowieckim najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Czyżew.

Jak informuje PGE Dystrybucja S.A.: W Oddziale Białystok na godz. 19.00 bez zasilania pozostaje około 30 tys. Odbiorców – głównie w RE  Białystok Teren i RE Bielsk Podlaski. W RE Białystok ograniczenia w dostawach energii elektrycznej dotykają około 12,5 tys. odbiorców, głównie z gmin Gródek, Krynki, Michałowo, Łapy, Sokółka. Natomiast w RE Bielsk Podlaski bez zasilania jest około 17 tys.  odbiorców, a najtrudniejsza sytuacja panuje tu w gminach: Bielsk Podlaski, Brańsk, Czyżew, Hajnówka, Lewkowo, Siemiatycze.

Służby pogotowia energetycznego pracują w terenie usuwając awarie, jednakże w sytuacji wystąpienia rozległych uszkodzeń sieci elektroenergetycznej, pomimo natychmiastowego podjęcia działań naprawczych, nie ma technicznych możliwości, aby zasilanie przywrócić w tak krótkim czasie, jak to ma miejsce na co dzień w przypadku pojedynczych awarii. Mimo intensywnej pracy elektromonterów nie da się przyspieszyć procesu usuwania awarii. Najpierw trzeba zlokalizować miejsca uszkodzenia linii i zabezpieczać zerwane przewody. Kolejnym etapem jest usunięcie awarii w hierarchicznej kolejności na liniach wysokich napięć, średnich, a następnie niskich napięć, po którym dopiero następuje sukcesywne przywracanie zasilania u indywidualnych odbiorców.