poniedziałek, 19 styczeń 2015 16:56

Prezentacja Kolęd i Zespołów Kolędniczych - Czyżew 2015 (VIDEO)

Sokołowscy

Już od ponad 12 lat w Czyżewie organizujemy tego typu imprezę, która co roku cieszy się  niemalejącą popularnością - mówi portalowi wysokomazowiecki24 Anna Kazimierczuk - instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie, która odpowiadała za organizację i przebieg Prezentacji Kolęd i Zespołów Kolędniczych. Impreza odbyła się 18 stycznia 2015 r. w sali GOKu w Czyżewie.

W sali ośrodka zgromadziło się kilkudziesięciu mieszkańców gminy Czyżew i okolic, wraz z zaproszonymi gośćmi. Jak twierdzi nasza rozmówczyni: Myślę, że popularność tej imprezy bierze się stąd, że ludzie mają okazję zaobserwować takie tradycje, które niekoniecznie są już wszędzie kultywowane.
Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież, które na co dzień uczestniczą w zajęciach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie. Były to zespoły wokalne "Bmoll" i "Nova Noota" oraz grupa teatralna "teatr marzeń". Krótkim przedstawieniem publiczność bawiła także grupa "Kolędowanie z Szopką" z Wąsosza, która w teatralny sposób, z użyciem lalek i kukieł prezentowała tematykę bożonarodzeniową. Starsze pokolenie kolędników reprezentował Chór Klubu Seniora, który wykonał kilka tradycyjnych kolęd, oraz "Herody Gminy Czyżew". W trakcie przedstawienia tej ostatniej grupy, na scenie pojawiło się wiele  postaci w ciekawych strojach: śmierć, diabeł, Żydek, anioł, oraz król ze swoimi rycerzami. Regularnie występujemy podczas takich wydarzeń, dlatego przygotowania tylko do tego występu nie był konieczne - mówi Antoni Nagórka, członek grupy. I dodaje: w tamtym roku zajęliśmy I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Łomży.
Herody Gminy Czyżew mają za sobą bogatą, 50 letnią historię. Mieliśmy przerwę w działalności, ze względu na śmierć naszego kolegi, który odgrywał postać króla - tłumaczy nam Antoni Nagórka. Grupa powróciła jednak do kolędowania i ma w planach kolejne występy. 1 lutego Herody Gminy Czyżew wystąpią w Hajnówce, podczas Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych.
Dzisiejszej prezentacji towarzyszyła wystawa prac z Powiatowego Konkursu Plastycznego "Boże Narodzenie na Ziemi Wysokomazowieckiej", którego organizatorem było Stowarzyszenie Ziemi Czyżewskiej, wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czyżewie.

Media