wtorek, 21 maj 2019 20:14

Uczniowie z Czyżewa w Data Center [foto]

Sokołowscy
Uczniowie z Czyżewa w Data Center [foto] foto: ZSOiZ w Czyzewie

Dnia 10.05.2019 roku uczniowie Technikum w Czyżewie uczący się zawodu technik informatyk wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do 3S Data Center w Katowicach, będącej jednym z ostatnich zadań realizowanych w projekcie „Nowa jakość kształcenia zawodowego”.

Grupa 3S z siedzibą w Katowicach obecna jest w branży telekomunikacyjnej od 2002 roku. 3S dysponuje własną siecią światłowodową o długości blisko 3500 km oraz Klastrem Centrów Danych. Wykorzystując efekty synergii, Grupa 3S świadczy kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne i data center dla klientów biznesowych.

3S S.A. buduje i udostępnia infrastrukturę światłowodową oraz świadczy usługi telekomunikacyjne. 3S Data Center S.A. świadczy usługi teleinformatyczne oparte o własne centra danych w Katowicach. 3S Fibertech Sp. z o.o. jest operatorem telekomunikacyjnym, posiadającym sieć światłowodową i bazę kilkuset klientów biznesowych w Krakowie. 

W programie wycieczki było zwiedzanie Centrum Danych: serwerowni, siłowni telekomunikacyjnych, układów chłodzenia i klimatyzacji, zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz systemu monitoringu firmy. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądają pomieszczenia serwerowe, jak buduje się okablowanie strukturalne. Można też było poznać sposoby podłączania serwerów, macierzy dyskowych oraz sposoby przechowywania danych wrażliwych w certyfikowanej strefie danych osobowych.

Uczniowie mogli zobaczyć, jak szeroki wachlarz usług może być oferowany w branży informatycznej i telekomunikacyjnej.

Chociaż realizacja projektu finansującego wyjazd kończy się w tym roku szkolnym, od nowego roku rozpocznie się projekt „Kompetentni zawodowcy w Czyżewie”. Uczniowie ZSOiZ w Czyżewie będą więc mogli podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i zdobywać nowe umiejętności, dzięki ponownie poszerzonej ofercie kształcenia zawodowego.

Krzysztof Aronowicz

20190510 110130

20190510 110243