miesnyz wysmaz24a

reklama

primator

openmed2015b

Radomir
Historia i kultura szlachecka żywa dzięki Stowarzyszeniu Kulturalnemu Ziemi Czyżewskiej
foto: Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej 

Historia i kultura szlachecka żywa dzięki Stowarzyszeniu Kulturalnemu Ziemi Czyżewskiej

Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej z sukcesem zakończyło drugi projekt dofinansowany przez Województwo Podlaskie, zatytułowany "Tradycje szlacheckie Ziemi Czyżewskiej Województwa Podlaskiego". Honorowego patronatu nad projektem udzieliła Burmistrz Czyżewa, Anna Bogucka. W działaniu wzięły udział również Gmina Czyżew i Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie. Portal internetowy WysokoMazowiecki24.pl objął nad projektem patronat medialny.

Celem projektu było ożywienie i promocja lokalnej historii szlacheckiej poprzez serię prelekcji, które odbyły się w różnych instytucjach Gminy Czyżew. Prelekcje skierowane były do publiczności w różnym wieku. Tekst prelekcji, bogaty w detale i anegdoty, przygotowała Elżbieta Szulborska ze stowarzyszenia, wieloletnia nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Rosochatem Kościelnem.

Kluczowym elementem prelekcji była prezentacja strojów szlacheckich. Stroje były prezentowane na wielu miejscach, w tym w Gminnym Ośrodku Kultury, Gminnym Przedszkolu, w ZSOiZ im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, OSP w Czyżewie, Szkołach Podstawowych w Czyżewie, Dąbrowie Wielkiej i Rosochatem Kościelnem, Bibliotece Publicznej Gminy Czyżew oraz w Klubach Seniora w Rosochatem Kościelnem i Czyżewie.

Oprócz prelekcji, stroje szlacheckie były prezentowane podczas różnych inicjatyw i spotkań artystycznych, takich jak przedstawienie Teatru Marzeń "Tajemnica starego dworu" oraz spotkanie z Piotrem Kondratem, aktorem i autorem książki "Skwierczyńscy. Rozmowy z przeszłością".

Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej wyraża swoje podziękowania Województwu Podlaskiemu za dofinansowanie projektu, a także wszystkim, którzy wzięli udział w jego realizacji.

foto: Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej 

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk