1 marca w Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterom, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaakceptowali sowieckiej dominacji oraz komunistycznego reżimu, kontynuując walkę o wolność, niepodległość i demokrację.
Gmina Czyżew uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy po zakończeniu II wojny światowej stanęli do walki z narzuconą władzą komunistyczną. W ramach symbolicznego hołdu kwiaty i znicze pamięci pod Pomnikiem Niepodległości w Czyżewie złożyli: Poseł na Sejm RP Jacek Bogucki, pełniący funkcję Burmistrza Czyżewa Franciszek Kuczewski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czyżewie Witoldem Sienickim, p.o. Dyrektora Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem Wojciech Łuczaj, przedstawiciele Koła NSZ w Czyżewie, Dyrektor ZSOiZ Przemysław Uszyński z uczniami, dyrektorzy Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnem oraz Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie wraz z uczniami.
Pamięć Niezłomnych uczczono również składając kwiaty pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny przy Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Dąbrowie Wielkiej z udziałem dyrektora i uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej, a także przy grobie Feliksa Łuniewskiego ps. „Żbik”, który zginął śmiercią tragiczną w dniu 11 maja 1947 roku przy kościele w Dąbrowie Wielkiej podczas obławy funkcjonariuszy UB z PUBP Wysokie Mazowieckie, w trakcie Odpustu Św. Stanisława Biskupa Męczennika. UB wydało zwłoki rodzinie i jako jeden z nielicznych spoczął w rodzinnych grobowcu na cmentarzu w Dąbrowie Wielkiej. Ciekawostką jest to, że krzyż wykonany z kamienia, usytuowany na grobie rodzinnym Łuniewskich, został wykonany przez samego Feliksa Łuniewskiego.
info/foto: Urząd Miejski w Czyżewie