Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Jak wygląda budowa hal łukowych?
Grafika: freepik.com

Jak wygląda budowa hal łukowych?

stomadica wysokie mazowieckie

ARTYKUŁ REKLAMOWY PARTNERA PORTALU

Hale łukowe to niezwykle popularne obiekty budowlane o charakterze tymczasowym lub całorocznym, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie – od przemysłowego czy rolniczego, po różnego rodzaju obiekty sportowe. Jak wygląda budowa hal łukowych? Jakie są ich rodzaje i czy potrzebne jest pozwolenie na postawienie tego typu konstrukcji? Już wszystko wyjaśniamy! 

Hala łukowa konstrukcja

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda budowa hal łukowych, warto wspomnieć o tym, z czego składa się w ogóle tego typu konstrukcja. Najczęściej hale łukowe opierają się na samonośnej ramie stalowej, która jest mocowana do gruntu. Nowoczesne hale łukowe są zazwyczaj kryte tworzywami sztucznymi – różnego rodzaju membranami i plandekami PVC, dlatego też często są one określane jako hale namiotowe łukowe. Na jej konstrukcję składają się z reguły ocynkowane profile stalowe, naciągi, śruby i specjalne wzmocnienia. Jak wznosi się tego typu budowle?

Budowa hal łukowych

Jedną z największych zalet tego typu konstrukcji jest to, że budowa hal łukowych jest stosunkowo prosta i szybka – rozwiązanie to realizuje się o wiele szybciej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego stawiania budynków.

Etapy budowy hali łukowej:

  • Przygotowanie terenu – należy wybrać płaskie i stabilne miejsce na instalację hali.
  • Montaż fundamentów – jeśli hala będzie postawiona na stałe, należy przygotować fundamenty. W przypadku hali samonośnej zwykle wystarczy przygotować ławy fundamentowe z bloczków betonowych lub stali.
  • Rozłożenie ramy nośnej – ramę nośną hali łukowej należy ułożyć na ziemi wraz z elementami łączącymi i złączami.
  • Podniesienie ramy nośnej – po ułożeniu ramy należy ją podnieść za pomocą dźwigów lub podnośników i połączyć z ławami fundamentowymi.
  • Mocowanie pokrycia – po postawieniu konstrukcji należy zamocować pokrycie hali.
  • Mocowanie drzwi i okien – jeśli hala ma posiadać drzwi lub okna, należy je zamocować w wybranych i przygotowanych wcześniej miejscach.
  • Testowanie i regulacja – po zamocowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych należy dokonać testowania i regulacji hali, aby upewnić się, że jest ona stabilna i bezpieczna w użytkowaniu.

Zastosowanie hal łukowych

Ze względu na swoją charakterystykę, hale łukowe znajdują niezwykle szerokie zastosowanie. Tego typu zadaszenie z powodzeniem jest stosowane w:

  • Rolnictwie – np. hala łukowa na bydło, hale do magazynowania słomy czy jako budynki gospodarskie na sprzęt i pojazdy rolnicze, hale łukowe do upraw.
  • Przemyśle – np. hale produkcyjne czy hale łukowe magazynowe.
  • Sporcie – hale łukowe do krycia kortów tenisowych, basenów oraz innych boisk.

Z pewnością jedną z ważniejszych kwestii jest jeszcze to, czy na budowę hali łukowej trzeba mieć pozwolenie. Jak więc to wygląda w praktyce?

Hala łukowa pozwolenie na budowę

Czy na halę łukową wymagane jest pozwolenie na budowę? Aktualne przepisy prawa pozwalają na wzniesienie samonośnej hali łukowej na zgłoszenie, jednak tylko wtedy, gdy stanowi ona obiekt tymczasowy – czyli zostaje postawiona w danej lokalizacji maksymalnie na 180 dni. Po upływie tego czasu hala musi zostać zdemontowana albo przeniesiona w inne miejsce. 

W przypadku hal łukowych całorocznych, konieczne jest już pozwolenie na budowę. Co ciekawe istnieje formalna droga do tego, aby już wzniesioną halę tymczasową niejako „zamienić” na halę całoroczną – w tym celu jeszcze przed upływem 180-dniowego terminu należy złożyć w urzędzie wniosek o pozwolenie na budowę.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk