wtorek, 20 wrzesień 2016 15:59

Jedziesz na wakacje zagraniczne własnym samochodem? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Sokołowscy

W ofercie biur podróży coraz częściej można znaleźć wakacje zagraniczne z dojazdem własnym. Choć do Chorwacji, Bułgarii, Włoch czy Hiszpanii jedzie się niekiedy nawet ponad 20 godzin, to chętnych na takie wyjazdy nie brakuje. Niestety, auto może ulec awarii w długiej trasie, przez co wymarzone wakacje mogą zamienić się w koszmar.

Awaria samochodu i co dalej?

Awaria samochodu w drodze na wakacje do Bułgarii czy do Hiszpanii nie musi oznaczać końca urlopu. Wystarczy, że kierowca zakupi ubezpieczenie, które pozwoli mu otrzymać niezbędną pomoc bez względu na to, gdzie będzie się znajdował. Przykładowo, brytyjska polisa breakdown cover gwarantuje otrzymanie pomocy drogowej z holowaniem w ciągu 40 minut od zgłoszenia awarii bez względu na to, w jakiej części Unii Europejskiej będzie znajdował się ubezpieczony. Dodatkowo pomoc zostanie udzielona na terenie państw takich jak Szwajcaria lub Lichtenstein.

Zepsuty samochód zostanie odholowany na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego do warsztatu i następnie zostanie tam naprawiony. Ponadto ubezpieczyciel zapewni pomoc w dotarciu na miejsce pobytu, np. poprzez opłacenie innego typu transportu. Bardziej rozbudowane polisy mogą natomiast zagwarantować udostępnienie ubezpieczonemu auta zastępczego. Polisa może być również poszerzona o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Zwykle największe znaczenie dla kierowców wybierających się na wakacje zagraniczne samochodem ma nie zakres ochrony ubezpieczeniowej danej polisy, ale wysokość składki ubezpieczeniowej. Kierowcy nie chcą przepłacać, dlatego starają się znaleźć ubezpieczenie najtańsze. Powinni jednak pamiętać, że składka będzie tym wyższa, im nowszy i droższy jest posiadany przez nich samochód. Mogą oni oczywiście zakupić ubezpieczenie o niższej składce dla swojego samochodu, ale suma ubezpieczenia będzie automatycznie zmniejszona. Jeśli będzie ona zbyt niska, może okazać się, że nie będzie wystarczała na pokrycie wszystkich szkód, przez co polisa nie spełni swojej roli.

Warto zaznaczyć, że osoby wybierające się na wczasy zagraniczne własnym samochodem mogą korzystać z ubezpieczenia proponowanego przez biuro podróży. Ono również może zagwarantować ochronę w czasie dojazdu na miejsce urlopu, jednakże zakres pomocy, jaką ono zapewni nie będzie dla kierowcy tak korzystny jak w przypadku odrębnych polis komunikacyjnych.

 

Artkuł Sponsorowany