poniedziałek, 22 sierpień 2016 11:18

Dlaczego ubezpieczenia dla klasyków są w UK lepsze niż w Polsce?

Polski i brytyjski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych znacznie się od siebie różnią. Nasi rodzimi ubezpieczyciele niechętnie podchodzą do tematu polis dla aut zabytkowych, podczas gdy brytyjscy – oferują właścicielom klasyków składki niższe niż osobom posiadającym młodsze pojazdy.

Polskie zakłady ubezpieczeniowe wolą nowe auta

Polskie prawo wymusza na towarzystwach ubezpieczeniowych obowiązek sprzedaży polisy komunikacyjnej OC wszystkim posiadaczom zarejestrowanych i dopuszczonych do ruchu drogowego samochodów. Nieistotne jest czy są to nowe samochody z salonu, czy też pojazdy zabytkowe mające kilkadziesiąt lat – każde z nich musi posiadać ważne OC, a ubezpieczalnia ma obowiązek ją sprzedać, nawet jeśli próbuje uniknąć tego obowiązku.

Nasi rodzimi ubezpieczyciele próbują jednak wykorzystywać niewiedzę swoich klientów i przekonać ich, że w ich ofercie nie ma polis dla samochodów figurujących w rejestrze zabytków. Jest to działanie bezprawne, choć niestety powszechne nad Wisłą. O ile sprzedaż polisy OC dla auta zabytkowego można wymusić na ubezpieczalni dzięki obowiązującemu prawu, to już kupno polisy AC może być niemożliwe. Polskie ubezpieczalnie obawiają się, że składka pobierana od właściciela zabytku będzie niska, natomiast ewentualne odszkodowanie dla niego – bardzo wysokie.

Brytyjczycy przyjaźni klasykom

Brytyjskie towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do kwestii ubezpieczania samochodów zabytkowych zupełnie inaczej. Nie tylko chętnie sprzedają polisy właścicielom oldtimerów, ale także oferują im możliwość skorzystania z obniżonych składek. Dzięki takiemu rozwiązaniu na drogach Zjednoczonego Królestwa można zobaczyć wiele zabytkowych, kultowych pojazdów, które nie sposób ujrzeć nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy.

Zaletą sprzedawanych w Wielkiej Brytanii polis dla aut zabytkowych (np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance) jest fakt, iż gwarantują one ochronę również w sytuacjach, które nie są typowe dla innych rodzajów pojazdów. Przykładowo, dzięki Classic Car Insurance można uzyskać ochronę samochodu podczas wypożyczania go dla nowożeńców bądź w trakcie wystawy samochodów zabytkowych. Co więcej, ochrona ta może działać nie tylko na terenie Zjednoczonego Królestwa, ale także poza nim – zwykle na obszarze całej Unii Europejskiej oraz krajów takich jak Szwajcaria, Lichtenstein czy Norwegia. Kompleksowość brytyjskich polis sprawia, że nierzadko interesują się nimi nie tylko mieszkańcy UK, ale również polscy właściciele zabytków.

Artykuł Sponsorowany