Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Jak oszacować swoje szanse na wygraną z bankiem przed sądem?

Jak oszacować swoje szanse na wygraną z bankiem przed sądem?

stomadica wysokie mazowieckie

ARTYKUŁ REKLAMOWY PARTNERA PORTALU

Podjęcie decyzji o wytoczeniu pozwu w sprawie frankowej wymaga przemyślenia i racjonalnej analizy. Wiele można wygrać, ale równie wiele stracić. Jeżeli jakakolwiek kancelaria frankowa nie widząc umowy frankowej zapewnia o wygranej i to za podejrzanie niska kwotę honorarium należy uważać na jej wiarygodność. Zbyt pochopna decyzja może prowadzić do ponoszenia niepotrzebnych kosztów w sytuacji, gdy i tak płacimy wysokie raty we frankach i nie jest łatwo kredyt spłacać.

Frankowicze w sądzie

Frankowicze nie mają zbyt wiele do stracenia występując przeciwko bankom do sądu. Od pewnego czasu TSUE i jego wyroki sprzyjają frankowiczom potwierdzając ich racje co do niedozwolonych praktyk i wad umów kredytowych zawieranych we frankach szwajcarskich w okresie ich największej popularności, przed załamaniem kursu franka. Ci, którzy dotąd nie przewalutowali zobowiązania, nie podpisali ugody z bankiem mają możliwość podważenia umowy na podstawie zawartych klauzul abuzywnych. Nie jest to jednak postępowanie pewne co do jego rezultatu. Każda umowa kredytu się różni, sądy również interpretują te same zapisy w różny sposób. Sytuacja jest rozwojowa, plusem jej jest coraz większe doświadczenie w orzecznictwie, również w środowisku prawników specjalizujących się w obsłudze spraw frankowych. Ryzyko przegranej z dnia na dzień maleje, jednak wciąż istnieje i nie należy go bagatelizować.

Szacowanie ryzyka

O ile wiele osób chętnie szacuje korzyści, czemu służy kalkulator frankowy, to niewielu szacuje ryzyko jakie niesie ze sobą powództwo o unieważnienie umowy kredytowej. Szacowanie ryzyka winno opierać się na analizie prawnej umowy kredytowej. Doświadczone kancelarie frankowe świadczą tego typu usługi określając na ile możliwe jest unieważnienie kredytu i w jakim potencjalnie czasie można spodziewać się prawomocnego wyroku. Oprócz analizy zapisów umowy kancelarie biorą pod uwagę i inne czynniki uwzględniane przez sądy jak chociażby wiedza zawodowa frankowicza w obszarze ekonomii, czy cele kredytowe. Prócz oceny prawnej istotne jest także oszacowanie kosztów sprawy frankowej zarówno na wypadek wygranej jak i przegranej. To ważne, gdyż znacznie częściej prezentowane są jedynie wysokości prowizji od wygranej, rzadziej od przegranej, pomimo iz umowa o współpracy i obsłudze prawnej zawiera określone zapisy dotyczące prowizji kancelarii przy przegranej sprawie. Tym samym wraz z ryzykiem należy oszacować ryzyko finansowe kosztów sprawy.

Kalkulacja w praktyce

Podstawowym narzędziem kalkulującym korzyści z ewentualnej wygranej sparwy jest kalkulator frankowy, w którym należy podać dane z umowy. Do takich danych należy suma kredytowa, kurs CHF z dnia podpisania umowy z bankiem, bank z jakim umowa została zawarta, oprocentowanie, ilość rat i okres kredytowania oraz ilość rat już spłaconych. W praktyce nie jest to trudne a pozwala szybko uzyskać wynik szacunkowy. Każdy z kalkulatorów dostępnych w sieci nieco się różni, dla potwierdzenia uzyskanych wyników można dokonać obliczeń na kilku stronach www.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk