Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Na czym polega kalibracja alkomatu?

stomadica wysokie mazowieckie

ARTYKUŁ REKLAMOWY PARTNERA PORTALU

Własny alkomat to dobry pomysł. Jest ku temu wiele powodów, jednak zaskakująco dużo użytkowników zapomina o tym, że to urządzenie trzeba skalibrować. Proces jest konieczny niezależnie od modelu alkomatu, aczkolwiek nie wszystkie podlegają tym samym zasadom. Sprawdźmy więc, o co dokładnie w tym chodzi.

kalibracja alkomatu alkopatrol

Czy profesjonalny serwis alkomatów to konieczność?

Zdecydowanie. Kalibrację alkomatów trzeba zlecić w przystosowanej do tego placówce, ponieważ nie da się tego zrobić w domowych warunkach. Chodzi o to, że kalibracja alkomatu to proces wymagający i wiedzy, i sprzętu laboratoryjnego. Poza tym wykwalifikowany specjalista musi zadbać o stałe i stabilne parametry otoczenia, żeby w żaden sposób nie zakłócić procesu adiustacji sensora. Jest to przede wszystkim odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu oraz jednakowa dawka alkoholu w wydychanym powietrzu podczas symulacji, którą wykonuje specjalne urządzenie.

Kiedy wszystko jest poprawnie ustawione, a do alkomatu w trybie serwisowym podany zostaje wzorzec laboratoryjny – serwisant wykonuje badanie sprzętu, by następnie zweryfikować odczyty i dokonać stosownej regulacji sensora.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

To nigdy nie są duże pieniądze. Jak możemy przeczytać chociażby na stronie renomowanego serwisu alkopatrol.pl, kalibracja alkomatów dowodowych, przesiewowych lub barowych kosztuje 149 złotych od sztuki. Natomiast koszt kalibracji alkomatu osobistego to tylko 65 zł, więc nawet nie połowa tego, ile wymaga sprzęt profesjonalny.

Kiedy przeprowadzić kalibrację alkomatu?

No cóż, to zależy przede wszystkim od danego alkomatu i jego specyfikacji technicznej. Tanie alkomaty półprzewodnikowe z reguły wymagają częstszej regeneracji. Urządzenia z sensorem elektrochemicznym natomiast mogą być funkcjonalne przez znacznie dłuższy okres czasu. Zwykle jest to co najmniej 500 pomiarów, chociaż to nie ma znaczenie, gdy minie 12 miesięcy od zakupu. Wówczas należy kalibrować alkomat, choćby został użyty tylko parę razy. Modele alkomatów półprzewodnikowych oferują przeważnie krótsze „okresy bezpieczeństwa”, w związku z tym zawsze trzeba się zapoznać z wytycznymi instrukcji.

Sam alkomat również może nam powiedzieć, że potrzebuje kalibracji. Dzieje się tak, gdy osoba pod wpływem osiąga wynik pomiaru alkoholu na poziomie 0,00%. Co ważne, ten pomiar powinien odbyć się minimum 30 minut po spożyciu alkoholu. Jeśli wykona się go od razu, można rozregulować sensor urządzenia. W takiej sytuacji potrzebna będzie kalibracja alkomatu.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk