ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Na co zwracać uwagę, kupując firany?

Na co zwracać uwagę, kupując firany?

stomadica wysokie mazowieckie

ARTKUŁ PARTNERA PORTALU

Zakup firanek wydaje się być sprawą dość łatwą. Należy jednak pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach, które pozwolą znaleźć idealnie dopasowany produkt tego rodzaju do naszych pomieszczeń. Konieczne jest więc zwrócenie uwagi na rozmiar tkaniny, sposób upięcia firan oraz rodzaj materiału, z którego są wykonane. Firanki można kupować w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych. W tej drugiej opcji otrzymuje się bardzo dobry podział na czytelne kategorie, a także możliwości poradzenia się u doświadczonych konsultantów.

Rodzaje i wzory tkanin firanowych

Rodzaj oraz wzór firan najlepiej jest dopasowywać do wnętrza, jakim dysponujemy. Lekkie i zwiewne białe firanki pasują niemal do każdego rodzaju pomieszczenia, dając również możność wpuszczania do pokoju rozproszonego światła słonecznego. Z kolei firany żakardowe z konkretnym motywem sprawdzą się w pomieszczeniach klasycznych i retro. W pokoiku dziecięcym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie bajkowych firanek z tiulu. Z kolei firany wykonane z batystu, które przypominają płótno, nadadzą pomieszczeniu specyficzny, tajemniczy nastrój. Dobierając materiał firanowy, należy uwzględniać wygląd, funkcjonalność oraz wygodę użytkowania dekoracji na oknach w poszczególnych pomieszczeniach domu.

Firany „na metry” czy w wersji gotowej?

Kupując firanki w sklepie, można zdecydować się na zakup firan gotowych bądź też wybrać opcję „na metry”. W pierwszej wersji istotne jest, by w pomieszczeniu kupującego znajdowały się okna oraz karnisze o wymiarach standardowych. Wówczas gotowe firany można po prostu powiesić od razu po zakupie. Z kolei opcja „na metry” jest polecana dla każdego, kto posiada niestandardowe pomieszczenia. W takim przypadku należy odpowiednio obszyć i marszczyć zakupiony materiał na firany, tak by dopasować go do wymiarów pokoju.

Długość firan a parametry okna

Wybierając długość firany, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to tkaniny, które sięgają do wysokości parapetu. Druga natomiast to firany do samej podłogi. Stosując tkaniny do parapetu, uzyskać można świetne efekty wizualne, ale również zakrywać dzięki nim brzydsze elementy w pomieszczeniu – jak np. kaloryfer, rury czy mniej estetyczny tynk. Długie firany, mimo tego, że wyglądają ładnie, mogą być mniej praktyczne, szczególnie gdy ma się zwierzątko lub małe dziecko. Mogą również ulegać zabrudzeniom o wiele częściej niż firanki w wersji „do parapetu”. Uroku firanom w każdej wersji mogą dodawać ozdoby typu lambrekiny czy zazdrostki.

Kupno firanek nie jest więc specjalnie skomplikowane i tak naprawdę ich dobór całkowicie zależy od gustu nabywcy. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować je do wymiarów oraz stylu pomieszczenia.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk