piątek, 01 styczeń 2021 11:59

Jaki był 2020 rok dla SPR Nowe Piekuty?

Jaki był 2020 rok dla SPR Nowe Piekuty? foto: SPR Nowe Piekuty

W 2020 roku SPR Nowe Piekuty zmierzył się z wieloma trudnościami, ale także udało się osiągnąć sukcesy. Doszło także wielu zmian, zarówno w strukturze klubu i składzie drużyny, jak również w organizacji ligi.

Z powodu wprowadzenia lockdownu, seniorzy nowopiekuckiej drużyny nie mogli dokończyć rozpoczętego w 2019 roku sezonu 2019/2020. Sekcje młodzieżowe również nie przystąpiły do rywalizacji, tak więc w mijającym roku praca rozpoczęła się praktycznie okresie wakacyjnym, kiedy rozpoczęto przygotowania do sezonu 2020/2021.

W lipcu odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia. Jego głównym celem było powołanie nowego zarządu. Z funkcji prezesa, z przyczyn osobistych, zrezygnował Piotr Tymiński. Jego stanowisko objął Kamil Kostro – jeden z założycieli klubu, dawny członek zarządu oraz zawodnik. Obecnie skład zarządu przedstawia się następująco:

 • prezes – Kamil Kostro
 • sekretarz – Jacek Drągowski
 • skarbnik – Karol Pruszyński

Podczas spotkania rozmawiano także o rozwoju SPR-u. Tym samym przedłużono współpracę z Norbertem Marksem. Trener zdobył zaufanie zawodników i członków Stowarzyszenia, a o efektach jego pracy będzie można przeczytać w dalszej części tekstu. Dodatkowo klub poczynił kroki mające na celu wzmocnienie drużyny seniorów. Po odejściu Łukasza Daciuka, do zespołu dołączył Maciej Porzeziński. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, bowiem leworęczny rozgrywający jest do tej pory najskuteczniejszym zawodnikiem SPR-u względem zdobytych bramek (72).

W sezonie 2020/2021 dokonano zmian organizacyjnych. Warszawsko-Mazowiecki Związek Piłki Ręcznej zdecydował się podzielić szesnaście zespołów na cztery grupy. SPR Nowe Piekuty przypisano do grupy A wraz z Bestiosem Białystok, KS-em Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka oraz UMKS-em Trójka Ostrołęka. Nowopiekucka drużyna z powodzeniem radziła sobie w meczach z tymi zespołami. Widać było postępy, jakie udało się osiągnąć dzięki ciężkiej pracy podczas okresu przygotowawczego. Można zauważyć, że SPR gra zespołowo, jest silny w obronie, a akcje ofensywne są efektowne i skuteczne.

Wyniki fazy grupowej II ligi – grupa A:

 • UMKS Trójka Ostrołęka – SPR Nowe Piekuty 29:31
 • SPR Nowe Piekuty – Bestios Białystok 32:26
 • KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka – SPR Nowe Piekuty 35-30
 • SPR Nowe Piekuty – UMKS Trójka Ostrołęka 37-31
 • Bestios Białystok – SPR Nowe Piekuty 19:18
 • SPR Nowe Piekuty – KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka (25:30)

Dzięki korzystnym wynikom w fazie grupowej, SPR po raz pierwszy w historii awansował do grupy mistrzowskiej. Już teraz wiemy, że drużyna Norberta Marksa zajmie co najmniej ósme miejsce. Jak się mówi „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, więc być może dzięki zaangażowaniu i motywacji, klub z Nowych Piekut pokusi się o lepszy rezultat? Do tej pory nowopiekucki zespół rozegrał pięć spotkań w grupie mistrzowskiej i plasuje się na siódmej pozycji.

Sukcesy odniosła także drużyna juniorów, która ma za sobą mistrzostwa województwa. Drużyna Jacka Drągowskiego rozegrała dwa turnieje i ostatecznie uplasowała się na pierwszym miejscu.

Wyniki meczów I i II rundy Mistrzostw Województwa Juniorów:

 • KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka – SPR Nowe Piekuty 17:22 (4:8)
 • SPR Nowe Piekuty – Bestios Białystok 19:17 (10:10)
 • SPR Nowe Piekuty – Bestios Białystok 14:25 (7:12)
 • SPR Nowe Piekuty – KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka 20:14 (7:8)

- Po pierwszej rundzie, kiedy wygraliśmy oba mecze, mieliśmy sporą przewagę nad rywalami. Wtedy musieliśmy postawić tylko kropkę nad "i". Z Bestiosem nie udało się drugi raz wygrać, ale pewnie pokonaliśmy KS, co zagwarantowało nam pierwsze miejsce. Bardzo się cieszymy i dziękujemy wszystkim za wsparciepowiedział kapitan drużyny, Damian Jabłoński.

Rywalizację na szczeblu wojewódzkim rozpoczęli także młodzicy. Do tej pory rozegrali jeden turniej, ale jak widać po wynikach, z powodzeniem radzili sobie na boisku.

Wyniki meczów pierwszego turnieju młodzików:

 • Bestios Białystok - SPR Nowe Piekuty 11:16 (7:6)
 • UKS 49 Białystok - SPR Nowe Piekuty 8:14 (4:6)

W sezonie 2020/2021 z powodu braku możliwości wynajęcia hali ZSCKR w Rudce, wszystkie treningi i mecze domowe SPR-u odbywają się w hali widowiskowo-sportowej MOSiR Siemiatycze. –Z powodu epidemii nie możemy wynajmować hali w Rudce. Inne obiekty w okolicy również nie były dostępne. Na szczęście mogliśmy liczyć na wsparcie kierownictwa siemiatyckiego MOSiR-u. Minusem jest jedynie odległość i stracony czas na dojazdy, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pracujemy w bardzo dobrych warunkach i można powiedzieć, że w Siemiatyczach czujemy się już jak w domu. Niewątpliwie jest to zasługą trenera, naszych drużynowych kolegów mieszkających w tym mieście, a także uprzejmości władz MOSiR-uskomentowała manager drużyny, Aneta Dorotkiewicz.

Klub z Nowych Piekut mógł realizować swoje założenia na 2020 rok dzięki wsparciu finansowemu, jakie otrzymał z Ministerstwa Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz Urzędu Gminy Nowe Piekuty. – Utrzymanie klubu w drugiej lidze i sekcji młodzieżowych, przy takiej liczbie meczów, wyjazdów oraz wydatkach organizacyjnych jest bardzo kosztowne. Każde wsparcie, nawet to najmniejsze, umożliwia nam dalsze funkcjonowanie. Tym bardziej doceniamy dotychczasową współpracę z wymienionymi urzędami. Mimo wielu wyzwań dążymy do możliwie wysokiego poziomu pod kątem sportowym, jak również wizerunkowym, by godnie reprezentować nasz region na arenie ogólnopolskiejwyjaśnił prezes klubu, Kamil Kostro.

Rok 2020 pod względem wyników był dla SPR-u dość udany. Największą bolączką jest jednak brak kibiców na meczach. – Ubolewamy nad tym, że nie możemy spotkać się z naszymi kibicami. Bez nich to nie to samo, nie ma tej atmosfery… Na ten nowy rok życzymy sobie, jak również sympatykom szczypiorniaka, byście mogli jak najszybciej wrócić na trybuny! I oczywiście zdrowia, by omijały nas kontuzje, a resztę spróbujemy wypracować na treningachpowiedział rozgrywający, Karol Pruszyński.

SPR Nowe Piekuty jest w mediach społecznościowych:

Junior01012021

Mlodzik01012021

Dział: Nowe Piekuty