×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/wysmaz24/domains/wysokomazowiecki24.pl/public_html/images/galeria/80.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/80
poniedziałek, 22 lipiec 2013 19:23

Nowe Piekuty – 70. rocznica pacyfikacji wsi Krasowo-Częstki

Sokołowscy

018Mszą świętą odprawioną przez JE ks. Janusza Stepnowskiego, biskupa łomżyńskiego, rozpoczęły się 17 lipca 2013 r. uroczyste obchody 70. rocznicy pacyfikacji wsi Krasowo-Częstki. Następnie złożone zostały wieńce i kwiaty, a młodzież z Zespołu Szkół w Nowych Piekutach zaprezentowała montaż słowno-muzyczny.

Pacyfikacja była odwetem za śmierć 12 niemieckich żandarmów i żołnierzy, którzy zginęli 11 lipca 1943 r. w potyczce z oddziałem Kedywu AK Obwodu Wysokie Mazowieckie. W nocy z 16 na 17 lipca oddziały SS i wehrmachtu wymordowały wszystkich mieszkańców wsi: 97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn. Wieś została następnie spalona. Ciała ofiar spoczęły w dwóch masowych grobach w miejscu mordu.
Porucznik Stefan Bialika (komendant Obwodu AK Wysokie Mazowieckie) tak opisywał te wydarzenia:W odwet za to spalili Niemcy w dniu 16 lipca wieś Krasewo-Częstki. Mieszkańców w znacznej mierze wystrzelano. Ogólnie zginęło z rąk oprawców .... osób wraz z dziećmi i starcami. Ocalały 204 osoby. Oprawcy w straszny sposób mordowali bezbronną ludność. Dzieci, niemowlęta strzelano wraz z matkami albo żywe wrzucano do dołów. Większe ogłuszano uderzeniem kolby lub pałki i także wrzucano. Na żywych jeszcze zasypano ziemię i ją udeptywano. Egzekucję wykonał oddział SS z Rutek koło Zambrowa przy pomocy Gestapo, Jagdkommando z Wysokiego Mazowieckiego oraz okolicznych posterunków żandarmerii. Wszelki dobytek mieszkańców zabrano do Szepietowa, a zabudowania spalono. Zdobyczą podzielili się oprawcy pomiędzy sobą, resztę sprzedając ludności po zaniżonych cenach. Chętnych do kupna dużo się znajduje".


{gallery}80{/gallery}

km/ipn.gov.pl/foto:UG Nowe Piekuty