poniedziałek, 20 lipiec 2015 19:44

Obchody 72. rocznicy mordu mieszkańców wsi Krasowo-Częstki [FOTO]

Sokołowscy

Obchody 72. rocznicy mordu mieszkańców wsi Krasowo-Częstki odbyły się w piątek 17 lipca w miejscu upamiętniającym kaźń ofiar.

17 lipca obchodzono 72. rocznicę mordu mieszkańców wsi Krasowo-Częstki. Eucharystię sprawował biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Uroczystości uświetniły występy uczniów z Zespołu Szkół w Nowych Piekutach oraz łapskiego chóru „Łapskie Nutki".

Krótka rys historyczny mordu:
Pacyfikacja wsi Krasowo–Częstki była zemstą za śmierć 8 żandarmów niemieckich, którzy zginęli w potyczce z oddziałem partyzanckim, Tadeusza Westwala, ps. „Ostroga", „Karaś". Wydarzenie to miało miejsce, 11 lipca 1943 roku. Kilka godzin później w gabinecie szefa gestapo na Białostocczyźnie odbyło się spotkanie, na którym została podjęta decyzja o zagładzie Krasowa-Częstek wieś ta została wybrana ze względu na to, że była największa w okolicy.
Przed świtem 17 lipca 1943 roku oddziały żandarmerii SS i wermachtu po otoczeniu podwójnym pierścieniem wkroczyły do wsi spędzając jej mieszkańców do stodoły
Państwa Jankowskich. W międzyczasie przeprowadzono całkowitą grabież mienia, które wywożono podwozami. Następnie wymordowano wszystkich schwytanych mieszkańców: 97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn. W zbrodni łącznie zginęło 257 osób. Ocalało 24 mieszkańców Krasowa – Częstek, którym udało się uciec bądź przebywali poza wsią. Po dokonanym rabunku i masakrze wieś została spalona.

Dział: Nowe Piekuty