wmjsr022024

Mięsny Zakątek

reklama

primator

openmed2015b

Nowe Piekuty. Obchody 70-tej rocznicy śmierci Jana Stanisława Jankowskiego

Nowe Piekuty. Obchody 70-tej rocznicy śmierci Jana Stanisława Jankowskiego

stomadica wysokie mazowieckie

Wójt Gminy Nowe Piekuty i Proboszcz Parafii pw. Św. Kazimierza w Nowych Piekutach zapraszają na Obchody 70-tej Rocznicy Śmierci Jana Stanisława Jankowskiego Delegata Rządu RP na Kraj 1943-1945, Wicepremiera, pochodzącego z Krasowa Wielkiego w Gminie Nowe Piekuty. Uroczystości odbędą się 14 marca 2023r. w Kościele Parafialnym pw. Św. Kazimierza w Nowych Piekutach.

Program uroczystości:

 • 10:55- Zbiórka Pocztów Sztandarowych Dzieci, Młodzieży i przybyłych uczestników przed Kościołem pw. Św. Kazimierza w Nowych Piekutach
 • 11:00- wejście do świątyni, rozpoczęcie uroczystości obchodów 70-tej rocznicy śmierci Jana Stanisława Jankowskiego
  • odśpiewanie Hymnu Narodowego Polski
  • przedstawienie biografii śp. Jana Stanisława Jankowskiego Delegata Rządu na Kraj, Wicepremiera
  • złożenie wiązanek i zapalenie zniczy pod epitafium Wicepremiera w Świątyni
  • modlitwa za ś.p. Wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego i zmarłych z Jego rodziny
 • 11:30 – Zakończenie uroczystości

Jan Stanisław Jankowski – działacz polityczny, minister, Delegat Rządu na Kraj 1943-1945, wicepremier, ofiara sowieckich represji.

Urodził się 6 maja 1882 roku we wsi Krasowo Wielkie w gminie Piekuty Nowe, w drobnoszlacheckiej rodzinie Józefa i Julianny z Olędzkich. Miał pięcioro rodzeństwa, cztery siostry i młodszego brata, który pozostał na rodzinnym gospodarstwie. Studiował na Wydziale Fizyko-Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1909 do 1912 roku uczył się w Studium Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas I wojny światowej był żołnierzem Legionów Polskich. Był współzałożycielem Narodowej Partii Robotniczej i jednym z jej liderów. Obejmował stanowiska wiceministra i ministra pracy i opieki społecznej (1921 i 1925-1926). Był posłem na sejm w latach 1928-1935.

Podczas II wojny światowej był członkiem kierownictwa konspiracyjnego Stronnictwa Pracy. W 1941 r. został dyrektorem Departamentu Pracy i Opieki Społecznej Delegatury Rządu RP na Kraj. Pod koniec 1942 roku został zastępcą Delegata Rządu RP na Kraj, a w 1943 r. – delegatem. Od 1944 r. był wicepremierem i kierował Krajową Radą Ministrów. Zatwierdził decyzję o rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

W czasie rozmów z władzami sowieckimi w Pruszkowie, nocą z 27 na 28 marca 1945 roku został podstępnie aresztowany przez NKWD, wraz z innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Uprowadzono ich do Moskwy i osadzono w więzieniu na Łubiance. Od 18 do 21 czerwca sądzono w tzw. „procesie szesnastu”. Zarzucono mu organizowanie działalności wywrotnej, aktów dywersji i zamachów skierowanych przeciwko Armii Czerwonej i ZSRR. Jana Stanisława Jankowskiego skazano na 8 lat więzienia. Najprawdopodobniej został zamordowany 13 marca 1953 roku we Włodzimierzu nad Klaźmą, dwa tygodnie przed końcem odbywania więzienia. Symboliczny grób Jana Stanisława Jankowskiego znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Wicepremier Jan Stanisław Jankowski odznaczony został orderem Virtuti Militari w 1944 roku. W 1995 roku pośmiertnie uhonorowano go Orderem Orła Białego.

informacje biograficzne UG Nowe Piekuty

Bez tytułu 1 3

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk