Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować open space? - sprzedawca mebli biurowych z Katowic doradza

stomadica wysokie mazowieckie

Biuro typu open space to przestrzeń, w której pracuje kilku, a często nawet kilkunastu pracowników. Zaprojektowanie tego typu biura może sprawić pewne problemy? Czym się kierować przy kreowaniu przestrzeni typu open space? Jakie meble biurowe się w niej sprawdzą?

Czy komfortowa praca w biurach open space jest możliwa?

Współcześnie wiele osób pracuje w biurach typu open space. Choć niektórym ciężko jest uwierzyć, że praca w takich miejscach może być komfortowa, jeżeli są one odpowiednio zaprojektowane, pozwalają bez przeszkód skupić się na zawodowych obowiązkach.

Praca w dużym pomieszczeniu z wieloma osobami ma z pewnością swoje wady, ale też i zalety. Część pracowników przyznaje, że w open space łatwiej jest im się skoncentrować. Widok innych pracujących osób może działać mobilizująco. Ewentualny hałas zagłuszają pracując z słuchawkami na uszach lub stosując stopery. Niektórzy po prostu się do niego przyzwyczajają twierdząc, że nie są w stanie pracować w całkowitej ciszy.

Praca w biurach open space może być przyjemna, o ile w pomieszczeniu tym znajdują się odpowiednie meble biurowe. W tym przypadku dobrze jest postawić na minimalizm. Wykorzystanie zbyt wielu mebli jest nie tylko niepotrzebne, ale może również utrudnić pracę i przemieszczanie się po biurze.

To jakie meble znajdą się w open space zależy przede wszystkim od jego twórcy. Warto jednak zdecydować się na takie rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na motywację pracowników.

Projektowanie open space – czym należy się kierować?

Jeżeli chcemy z sukcesem zaprojektować biuro typu open space, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest zapoznanie się z przepisami. Należy zdawać sobie sprawę, że wiele aspektów funkcjonowania biura określona jest prawnie.

Przykładowo na jednego pracownika musi przypadać określona przestrzeń, konieczne jest również zaplanowanie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy biurkami. Tylko wówczas pracownicy będą mogli przemieszczać się swobodnie.

Jednym z poważniejszych zarzutów stawianych biurom open space jest to, że nie zapewniają one pracujących w nim osobom odpowiedniej prywatności. Można temu zapobiec kupując odpowiednie meble biurowe. Dla wielu osób ważne jest, żeby nie mieli uczucia obserwowania podczas pracy. Problem ten  można rozwiązać poprzez stosowanie ścianek działowych. Zapewniają one minimum prywatności bez konieczności wydzielania odpowiednich pomieszczeń.

Pracownik nie powinien być tu przydzielony do jednego stanowiska. Dobrze, gdy biuro jest zaprojektowane w taki sposób, żeby pracujący w nim ludzie mogli swobodnie się przemieszczać. Jest to ważne, gdyż często podczas pracy muszą wykonywać różne zadania. Przez pewien czas chcą pracować samodzielnie. Później mogą zdecydować się na podjęcie pracy grupowej.

Osoby, które decydują się na pracę w biurze typu open space zdają sobie sprawę, że będzie panował tam mniejszy lub większy hałas. Właściciel biura powinien jednak zrobić wszystko, żeby ten hałas zminimalizować. W celu zmniejszenia hałasu wybiera się często podwieszane sufity, czy panele ścienne (http://nonameoffice.pl/96-panele-scienne), które posiadają wysoki współczynnik pochłaniania dźwięków. Można również zdecydować się na odseparowanie stanowisk pracy przy pomocy specjalnych paneli. Elementy wyciszające dobrze jest ustawić zwłaszcza w sąsiedztwie sprzętów, które generują duży hałas (na przykład drukarka).

W pomieszczeniach typu open space przeszkadzać mogą także dźwięki dochodzące z sąsiednich pomieszczeń, czy choćby z ulicy. Je również można wyciszyć, na przykład przy pomocy specjalnych oszkleń.

Przy projektowaniu biura typu open space nie można zapominać o oświetleniu. Jest ono tak ważne, że bez niego ciężko jest mówić o komfortowej pracy. Oczywiście oświetlenie górne nie jest wystarczające. Obowiązkiem właściciela biura jest dodatkowe oświetlenie każdego stanowiska pracy. Ważne jest też, żeby zapewnić maksymalny dostęp światła dziennego do biura. Z tego względu ważne są duże okna. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie żaluzji, które chronią przed słońcem, jednak nie blokują dostępu światła z zewnątrz.

Dla osób pracujących w biurze typu open space latem niezwykle ważna jest klimatyzacja. Podczas trzydziesto-stopniowych upałów jest ona po prostu niezbędna.

"Jeżeli nie masz pomysłu na open space, warto zlecić zewnętrznej firmie space planning" - doradza Kamil z Katowic

Biuro open space to nie tylko fotele biurowe – o czym jeszcze warto pamiętać?

Biuro typu open space jak każde biuro potrzebuje wygodnych fotelach biurowych o regulowanych parametrach, z których mogą korzystać osoby o bardzo zróżnicowanej wadze i wzroście. W takich miejscach sprawdzą się biurka z regulowaną wysokością. Ważne są również szafki i szafy. Pracownicy najczęściej posiadają dokumenty, których nie muszą (lub nie chcą) zabierać do domu. W takiej sytuacji możliwość pozostawienia swoich rzeczy w zamykanej szafce jest dużym udogodnieniem.

Szafy w biurze open space służą do przechowywania dokumentów i innych rzeczy potrzebnych do pracy biurowej. Z powodzeniem posłużą również jako ściany działowe pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy.

Jeżeli projektujemy profesjonalne biuro, powinniśmy pamiętać o strefie relaksu, a także kuchni, w której pracownicy będą mogli napić się kawy lub odgrzać posiłek.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk