poniedziałek, 09 kwiecień 2018 12:09

OC na abonament – czy to przyszłość?

Sokołowscy

Niespodziewana i radykalna podwyżka cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zainicjowała poszukiwanie sposobów, które pozwolą na obniżenie wydatków. Po propozycjach związanych m.in. z uzależnieniem wysokości składki od stylu jazdy kierowców, pojawia się opcja ubezpieczenia płatnego w formie abonamentu. Czy to krok w dobrą stronę? Sprawdzamy.

Usługi abonamentowe są popularne, m.in. w telefonii komórkowej czy telewizji cyfrowej. Użytkownik każdego miesiąca dokonuje opłat za użytkowanie telefonu czy za dostęp do kanałów telewizyjnych. Na takiej samej zasadzie miałoby działać ubezpieczenie OC na abonament.

OC na abonament to nowość

W zachodniej części Europy oraz w Stanach Zjednoczonych nawet 90 proc. ubezpieczeń komunikacyjnych sprzedawanych jest w formie abonamentu. Jeśli chodzi o polski rynek ubezpieczeniowy, OC na abonament jest nowością. Na takie rozwiązanie zdecydowało się na razie towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz. W połączeniu z fintechowym start-up’em hiPRO, wprowadziło na rynek platformę umożliwiającą opłacanie składek w formie abonamentu.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści:

  • eliminuje ryzyko związane z nieopłaceniem składki w terminie
  • odciąża budżet kierowcy – cała płatność rozkładana jest na 12 mniejszych płatności miesięcznych.

Abonament jak OC na raty?

Warto jednak mieć świadomość, że na podobnej zasadzie działa OC płatne w ratach na Rankomat.pl. Co prawda w tym przypadku nie każda firma ubezpieczeniowa pozwala rozłożyć wysokość składki na 12 miesięcznych rat, aczkolwiek wśród ofert pojawiają się różne opcje, np. płatność w czterech ratach.

Czy to się przyjmie?

Czy OC w formie miesięcznego abonamentu przyjmie się? Czas pokaże – na chwilę obecną trudno wskazać kierunek takich zmian, ponieważ zaledwie jedno towarzystwo ubezpieczeniowe zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Wiele będzie zależeć między innymi od tego, z jakimi kosztami będzie wiązać się taki abonament. Sprawą oczywistą jest, iż tego rodzaju usługa stanowi formę kredytu bankowego – sumaryczna wysokość polisy będzie większa niż w przypadku wpłaty jednorazowej.

Sprawdź, jak obniżyć wysokość OC

Jeżeli polisa OC w formie abonamentu nie do końca do Ciebie przemawia, poszukaj innych sposobów na odciążenie domowego budżetu. Wyszukaj tanie ubezpieczenie komunikacyjne z porównywarką Rankomat.pl – dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet o 50 proc.