snarski senat

Wysmaz24 900 x 200 px leszczynski

siekierko lukasz banner

 

reklama

primator

openmed2015b

Najbardziej spektakularne akcje podlaskiej KAS w 2020 roku
foto: KAS

Najbardziej spektakularne akcje podlaskiej KAS w 2020 roku

hr-studio banner
 banner

Walka z oszustwami podatkowymi, podróbkami, likwidacja bimbrowni i nielegalnych fabryk oraz magazynów wyrobów tytoniowych, a także udaremnianie przemytów papierosów to główne zadania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w zakresie zwalczania przestępczości. Poniżej przedstawiamy 13 najciekawszych i najbardziej spektakularnych akcji podlaskiej KAS w minionym roku.

 1. Na początku 2020 roku funkcjonariusze KAS z Białegostoku zlikwidowali bimbrownię, która działała na terenie jednego z gospodarstw w gminie Dobrzyniewo Duże (pow. białostocki). W ręce mundurowych wpadło blisko 500 litrów nielegalnego alkoholu, ponad 4700 litrów tzw. zacieru oraz aparatura i półprodukty służące do wytwarzania bimbru (link do pełnej informacji).
   
 2. Pod koniec stycznia ubiegłego roku Krajowa Administracja Skarbowa z Białegostoku i Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymały 4 osoby podejrzane o udział w zbrojnej grupie przestępczej. Grupa wprowadzała na rynek narkotyki oraz nielegalne wyroby akcyzowe. Zabezpieczono broń palną, 25 kg narkotyków (w tym 21 kg amfetaminy) oraz 1,2 mln sztuk nielegalnych papierosów. Gdyby zabezpieczone papierosy trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 1,3 mln zł (link do pełnej informacji).
   
 3. Funkcjonariusze podlaskiej KAS z drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy podczas kontroli samochodu osobowego ujawnili nietypowy przemyt. W kartonowym pudełku należącym do jednego z pasażerów auta, 50-letniego Białorusina, mundurowi znaleźli 8 wysuszonych gruczołów skórnych bobra europejskiego (Castor fiber). Mężczyzna wyjaśnił, że ważące w sumie blisko kilogram organy wewnętrzne tego chronionego prawem gatunku ssaka miały być prezentem dla znajomego jako lekarstwo (link do pełnej informacji).
   
 4. W kwietniu funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili na przejściu granicznym w Bobrownikach przemyt do Polski 875 tys. paczek nielegalnych papierosów o wartość rynkowej ponad 12,3 miliona złotych. Nielegalny towar ukryty był w tirze kierowanym przez 51-letniego Białorusina. Była to jedna z największych w historii udaremnionych prób przemytu na podlaskich przejściach granicznych (link do pełnej informacji).
   
 5. Niemal 370 tys. paczek nielegalnych papierosów o wartości ponad 5 mln zł przechwyciła podlaska KAS w czerwcu w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Do Polski próbował je wwieźć 56-letni kierowca tira na litewskich numerach rejestracyjnych. Kontrabanda ukryta była pod workami z korą ogrodową (link do pełnej informacji).
   
 6. 3300 sztuk podrobionych zabawek skonfiskowali w czerwcu funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku podczas kontroli jednej z hurtowni w powiecie ostrowskim (woj. mazowieckie). Wartość rynkowa zatrzymanych  lalek, pluszaków, klocków, galanterii dziecięcej oraz figurek z postaciami z popularnych kreskówek została oszacowana na ok. 200 tys. złotych (link do pełnej informacji).
   
 7. Krajowa Administracja Skarbowa z Białegostoku rozbiła grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 150 mln zł. Przestępcy fałszowali dokumentację handlową i faktury VAT, dotyczące sprowadzanych z Azji towarów. W ten sposób zaniżali płacone podatki i cło. Pod koniec sierpnia 130 funkcjonariuszy KAS weszło jednocześnie do 17 wytypowanych miejsc w całej Polsce i zatrzymało 10 członków grupy (link do pełnej informacji).
   
 8. We wrześniu podlaska i łódzka Krajowa Administracja Skarbowa zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów, magazyn i krajalnię tytoniu. Funkcjonariusze zatrzymali 2 podejrzanych oraz zabezpieczyli ponad 16 ton krajanki i suszu tytoniowego, 220 tys. nielegalnych papierosów oraz maszyny służące do ich produkcji. Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby ok. 15,5 mln zł (link do pełnej informacji).
   
 9. Podlaska KAS wykryła, że jedna ze spółek z branży paliwowej zarejestrowanych na Cyprze, nie płaciła należnego podatku VAT. Firma m.in. wystawiała faktury na rzecz tzw. znikających podatników, narażając Skarb Państwa na stratę ponad 230 mln zł (link do pełnej informacji).
   
 10. Podlaska KAS ustaliła, że jedna z mazowieckich spółek, handlująca w internecie tekstyliami sprowadzanymi z Azji, zaniża swoje przychody i unika płacenia podatku VAT. Szacowane straty Skarbu Państwa to co najmniej 9 mln zł. Prezes spółki usłyszał zarzuty oszustwa podatkowego, za co grozi do 3 lat więzienia (link do pełnej informacji).
   
 11. Ponad 20 ton suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej o wartości ponad 1,7 mln zł wykryły w październiku podlaska i lubuska KAS. Podczas kontroli posesji w powiecie legnickim funkcjonariusze zatrzymali 4 mężczyzn, którzy rozładowywali tira z nielegalnym transportem tytoniu. W pomieszczeniach gospodarczych na posesji mundurowi znaleźli ponadto urządzenia, które służyły do obróbki liści tytoniowych (link do pełnej informacji).
   
 12. Blisko 325 tys. paczek nielegalnych papierosów przechwyciła w listopadzie podlaska KAS w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Nielegalny towar był ukryty w tirze przewożącym tafle szkła. Wartość zatrzymanych papierosów to ponad 4,5 mln zł (link do pełnej informacji).
   
 13. Blisko 1,3 mln paczek nielegalnych papierosów wartych ponad 18 mln zł przechwycili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Gigantyczna kontrabanda ukryta była w dwóch ciężarówkach zatrzymanych podczas wspólnych działań obu służb w woj. mazowieckim. Był to największy w historii transport nielegalnych papierosów przechwycony przez podlaską Straż Graniczną i KAS (link do pełnej informacji).

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk