poniedziałek, 12 listopad 2018 18:54

Opowieść o Legionach w Teatrze Dramatycznym [foto]

Opowieść o Legionach w Teatrze Dramatycznym [foto] foto: Bartek Warzecha

W sobotni wieczór (10 listopada) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się premiera spektaklu "Gałązka rozmarynu". Przedstawienie powstało z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Gałązka rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego to szlagier teatralny ostatnich dwóch lat przed II wojną światową. Najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego wyreżyserował Rafał Matusz, który ukazał na scenie dwa światy: męski oraz - poprzez dodanie figury chóru - także kobiecy. Reżyser jeszcze przed premierą podkreślał, że pokazanie, jak wygląda wojna z punktu widzenia żon czy matek jest niezwykle ważne, ponieważ w tym roku świętujemy nie tylko 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale także stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Premierowe przedstawienie widzowie nagrodzili owacjami na stojąco.

- „Gałązka rozmarynu” to spektakl, który jest dla mnie niezwykle ważny. Było to pierwsze przedstawienie, w którym zagrałem w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. 30 lat temu Pan Jerzy Hutek i Pan Andrzej Jakimiec zaprosili mnie do współpracy, a 4 lutego 1989 roku odbyła się premiera. Podchodzę do tej sztuki bardzo emocjonalnie i ucieszyłem się, kiedy okazało się, że przedstawienie będzie u nas ponownie realizowane. Z dzisiejszej obsady w pierwszym przedstawieniu występowali również Franciszek Utko i Krzysiek Ławniczak. W trakcie dzisiejszego, premierowego wieczoru poczułem, że dodany chór i muzyka sprawiają, że bierzemy udział w wielkim widowisku – powiedział Sławomir Popławski, odtwórca roli Zadory.
Tuż po premierze Monika Zaborska przyznała, że praca nad spektaklem była bardzo wymagająca i trudna.

– Jako członkinie chóru musiałyśmy zgrać się ze sobą i starać się nie wyróżniać, ale współgrać koleżankami. Myślę, że to zadanie zdałyśmy na szóstkę. „Gałązkę rozmarynu” warto zobaczyć, ponieważ jest to jeden z nielicznych spektakli, w których na scenie można obejrzeć prawie cały mój kochany zespół: wszystkich kolegów i koleżanki. Trochę się wzruszyć, trochę pośpiewać z nami i przypomnieć hasła, które dzisiaj znowu odżyły: patriotyzm i Polska niepodległa, co one tak naprawdę oznaczają i czego nasi dziadkowie musieli dokonać, aby nam tę niepodległość wywalczyć – powiedziała aktorka.

Adaptację sztuki przygotowała Iwona Kusiak. Choreografią zajmuje się Tomasz Tworkowski. Kostiumy zaprojektowała Natalia Kołodziej. Multimedia przygotował Zachariasz Jędrzejczyk. Muzykę skomponowali aktorzy Teatru Dramatycznego: Patryk Ołdziejewski i Piotr Szekowski. W „Gałązce rozmarynu” grają: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz – Sokołowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Szekowski, Jerzy Taborski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie Michał Kamiński

Spektakl można obejrzeć 16 listopada o godz. 20.30 oraz 17 i 18 listopada o godz. 17.00. Bilety w cenie: normalny - 50 zł, ulgowy - 40 zł, szkolny – 20 zł, studencki - 25 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: www.bilety.dramatyczny.pl.

„Gałązka rozmarynu”
Zygmunt Nowakowski

Premiera: 10 listopada 2018 r.

Scena Duża

Czas trwania: 120 minut (z przerwą)

Reżyseria, scenografia - Rafał Matusz
Choreografia - Tomasz Tworkowski
Kostiumy - Natalia Kołodziej
Adaptacja - Iwona Kusiak
Multimedia - Zachariasz Jędrzejczyk
Muzyka - Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski
Asystent reżysera – Dawid Malec
Inspicjent – Jerzy Taborski 

Obsada:

Danuta   Bach – Słowikowska
Jolanta Borowska – Siostra
Justyna Godlewska- Kruczkowska – Sława
Arleta Godziszewska - Ciotka Wilka
Urszula Szmidt - Dziewczyna, Panna Mania
Bernard Bania – Juhas
Marek Cichucki – Goliat
Michał Kamiński -  Słowikowski J., Kapral, Pietrek (gościnnie)
Krzysztof Ławniczak – Sas
Dawid Malec – Beton
Patryk Ołdziejewski – Iskra
Sławomir Popławski – Zadora
Piotr Szekowski – Brzytwa
Jerzy Taborski - Doktor, Jeniec
Marek Tyszkiewicz – Wilk
Franciszek Utko - Słowikowski/Kpt austryjacki
Chór kobiet: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz – Sokołowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Monika Zaborska

Terminy:

13 listopada o godz. 10.00
14 listopada o godz. 10.00
15 listopada o godz. 10.00
16 listopada o godz. 10.00
16 listopada o godz. 20.30
17 listopada o godz. 17.00
18 listopada o godz. 17.00
20 listopada o godz. 10.00
21 listopada o godz. 10.00
22 listopada o godz. 10.00

foto: Bartek Warzecha

Dział: Podlaskie