czwartek, 22 listopad 2018 18:59

Teatralny Black Friday

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przyłącza się do ogólnoświatowej akcji Black Friday. W ramach rabatowego szaleństwa widzowie będą mogli kupić bilety na grudniowe spektakle „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” 50% taniej!

Już dzisiaj, minutę po północy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku uruchomi sprzedaż promocyjnych biletów na przedstawienie, którego twórcą jest Petr Zelenka. Przez cały piątek - w internetowym systemie sprzedaży na stronie: bilety.dramatyczny.pl - widzowie będą mogli kupić bilety normalne 50% taniej. Między godz. 14.00 a 20.00 promocja będzie obowiązywała także w Kasie Teatru.

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”) to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość.

- "Opowieści.." to komedia, w trakcie której można się pośmiać, ale która skłania także do refleksji i przemyśleń nad naszym życiem. Widzowie będą mogli odnaleźć wątki, które dotyczą każdego z nas lub naszych bliskich. To opowieść o ludzkich charakterach i wadach, które - jak to u Zelenki - są przerysowane - mówi Patryk Ołdziejewski, odtwórca ról Szefa i Mężczyzny.

Premiera przedstawienia w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza odbyła się w listopadzie 2017 roku. Scenografię do spektaklu zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Aneta Suskiewicz. Muzykę skomponował Szymon Wysocki. Za reżyserię świateł odpowiadają Grzegorz Chrapkiewicz oraz Olaf Tryzna. Na Scenie Teatru Dramatycznego grają: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław i Łukasz Borkowski.

Najbliższe spektakle odbędą się 15 i 16 grudnia o godz. 17.00.

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”
Tytuł oryginalny: „Příběhy obyčejného šílenství”
Autor: Petr Zelenka
Przekład: Krystyna Krauze

Premiera: 4 listopada 2017 r.
Scena Duża
Czas trwania: ok. 120 minut (z przerwą)

Reżyseria - Grzegorz Chrapkiewicz
Kostiumy - Aneta Suskiewicz
Scenografia - Wojciech Stefaniak
Muzyka - Szymon Wysocki
Reżyseria świateł – Grzegorz Chrapkiewicz i Olaf Tryzna
Asystent reżysera - Patryk Ołdziejewski
Inspicjent - Jerzy Taborski

Obsada:
Justyna Godlewska-Kruczkowska - Sylwia
Arleta Godziszewska - Matka
Urszula Mazur - Jana
Aleksandra Przesław – (gościnnie) Anna, Ewa (Manekin)
Monika Zaborska - Alicja
Bernard Bania - Alesz
Łukasz Borkowski (gościnnie)- Piotr
Marek Cichucki - Ojciec
Dawid Malec - Mucha
Patryk Ołdziejewski - Szef, Mężczyzna
Piotr Szekowski - Jerzy

Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja AdiT Elżbieta Manthey
Projekt plakatu: Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach

 

Nota biograficzna autora:

Petr Zelenka
Urodził się w 1967 r. w Pradze, tam też ukończył scenopisarstwo w szkole filmowej FAMU. Na początku lat 90. pracował jako scenarzysta w studiu filmowym Barrandov i dla czeskiej telewizji (gdzie również redagował programy). Już jego debiut reżyserski pt. Mnaga – Happy End (Mňága – Happy end) z 1996 r., o przygodach pewnej kapeli rockowej, zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Pilznie i był pokazywany w kinach za granicą. Guzikowcy (Knoflíkáři) z 1997 roku, drugi film pełnometrażowy, stał się kultowym obrazem dekady w Czechach, który zdobył wiele nagród (w tym Czeskiego Lwa, najważniejszą nagrodę filmową w tym kraju), również na arenie międzynarodowej.
Film z roku 2000 pt. Samotni (Samotáři), którego Zelenka był pomysłodawcą i współscenarzystą, stał się hitem w Czechach i został m.in. nominowany do nagrody FIPRESCI. Sukces odniósł również Rok diabła (Rok ďábla, 2002), fabularyzowany dokument o muzyku Jaromírze Nohavicy. Zdobył Czeskiego Lwa za najlepszą reżyserię, nominację do tej nagrody za najlepszy scenariusz oraz Kryształowy Globus, nagrodę główną na MFF w Karlowych Warach. W 2008 r. Zelenka nakręcił w Polsce (z udziałem polskich aktorów) Braci Karamazow (Karamazovi). Film ten otrzymał nagrodę Czeskiego Lwa dla najlepszego reżysera, nominację do Czeskiego Lwa za najlepszy scenariusz, a także Nagrodę Specjalną Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Zelenka był również pomysłodawcą i scenarzystą serialu telewizyjnego Terapie z 2011 roku. W 2015 nakręcił obraz Zagubieni, który zdobył Czeskiego Lwa za najlepszy scenariusz oraz nominację do tej nagrody za najlepszą reżyserię. Począwszy od debiutu, każdy jego film stawał się wydarzeniem.
Zelenka jest autorem takich sztuk teatralnych jak m.in. Odjazdy pociągów (Odjezdy vlaků, 2004), Teremin (2005) i Skutki uboczne (Ohrožené druhy, 2011). Sztuka Dubbing street (Dubbing street, 2012) jest wielkim powrotem Zelenki do „macierzystego” teatru Dejvické Divadlo. Sztuka Opowieści o zwyczajnym szaleństwie (Příběhy obyčejného šílenství, 2001; w 2005 r. powstał również film), w tłumaczeniu Krystyny Krauze, jest z powodzeniem grana w wielu polskich teatrach. W Czechach sztuka ta otrzymała najważniejszą czeską nagrodę dramaturgiczną – Nagrodę Alfréda Radoka. W Polsce ukazała się w antologii sztuk czeskich Opowieści o zwyczajnym szaleństwie(wydawnictwo ATUT, Wrocław 2006).

Dział: Podlaskie