poniedziałek, 26 listopad 2018 14:10

Ubezpieczenia niestandardowe, czyli jak ubezpieczyć taksówkę?

W wypadku zakupu standardowych ubezpieczeń kluczowym elementem staje się cena. Pakiety tego rodzaju nie obejmują jednak ubezpieczenia taksówki. W takim wypadku najlepszym wyjściem wydaje się możliwość zakupu niestandardowej polisy. Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. W tym względzie jedynym kryterium będzie zatem cena, jaką proponuje firma ubezpieczeniowa. W przypadku taksówki zwykle jest ona wyższa od kosztów polisy OC pojazdu prywatnego. Jednak w wypadku pracy taksówkarza, warto wziąć pod uwagę wykupienie dodatkowej polisy, która chroni przed ryzykiem związanym z prowadzoną działalnością.

Polisa dla taxi

Ubezpieczenie OC obejmuje najczęściej szkody materialne i osobowe powstałe w wyniku kolizji lub wypadku. Odpowiedzialność ponosi zatem ubezpieczyciel. Wybierając polisę dla taksówkarza, warto wziąć pod uwagę dodatkową ochronę, która związana jest ze specyfiką pracy. Dotyczy to między innymi wyższego ryzyka związanego z udziałem w wypadku, jak i poszkodowania samego pasażera. Dodatkowo, eksploatacja pojazdu użytkowanego do celów zarobkowych jest znacznie większa, co jest związane z częstszą wymianą części, jak i ryzykiem wypadkowym. Dodatkowo istnieje większe zagrożenie przypadkowego zbicia szyb lub zanieczyszczenia czy zdewastowania wnętrza pojazdu. Ważne jest zatem, aby do standardowego ubezpieczenia dokupić jeszcze AC lub Assistance, które będzie chronić taxi przed wydarzeniami tego rodzaju, jak również zapewni w swoim zakresie pomoc prawną oraz techniczną. Oznacza to, że osoba, którą obejmuje ubezpieczenie tego rodzaju może skorzystać z porady prawnej w sporze z pasażerem. Może również liczyć na odholowanie pojazdów uczestniczących w wypadku lub uzyskać przydatne informacje dotyczące procedury prawnej.

Czy warto wykupić ubezpieczenie niestandardowe?

Polisa tego rodzaju jest niezwykle kosztowna na rynku polskim. Jej dostosowanie często oscyluje nawet do 50% więcej niż w wypadku klasycznego ubezpieczenia niestandardowego. Warto w takim razie skorzystać z zagranicznych ubezpieczycieli, którzy oferują polisy dostosowane do taksówek. Godną polecenia firmą ubezpieczeniową jest: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/, działająca na rynku brytyjskim. Dzięki odpowiednio dobranej ofercie dla taxi, polisa tego rodzaju oferuje konkurencyjne ceny, pomimo tego, że jest dostępna jedynie za granicą.

(Artykuł sponsorowany)

Dział: Podlaskie