wsa935x100

zebrowski2

primator202108

openmed2015b

Leasing lub zakup samochodu - ulgi podatkowe dla pojazdów służbowych

Leasing lub zakup samochodu - ulgi podatkowe dla pojazdów służbowych

Kiedy używasz pojazdu do celów służbowych, skarbówka pozwala na dwa sposoby odliczenia powiązanych wydatków w zeznaniu podatkowym. W zeznaniach podatkowych możesz skorzystać z odliczenia VAT, wydatków na samochód lub zdecydować się na odliczenie rzeczywistych kosztów.

  • Odliczanie kosztów: Jeśli wybierzesz standardowe podejście do zgłaszania kosztów pojazdu służbowego w zeznaniu podatkowym, możesz odliczyć przebieg za przejechane kilometry służbowe i inne koszty związane z naprawami, przebiegiem itp. Odliczenie nie może być związane z osobistym użytkowaniem pojazdu. Koszty uzyskania przychodów muszą być związane z eksploatacją samochodu w celach służbowych.

  • Opłaty leasingowe: Możesz odliczyć koszt miesięcznych opłat leasingowych, korzystając z faktycznego odliczenia wydatków w zeznaniu podatkowym. Konkretna kwota dopuszczalnego potrącenia z raty leasingowej zależy od tego, ile jeździsz samochodem wyłącznie w celach biznesowych. Na przykład, jeśli miesięczna opłata leasingowa wynosi 1000 złotych, a pojazd jest używany przez 50 procent czasu w celach biznesowych, możesz odliczyć 500 złotych miesięcznie jako wydatek.

  • Amortyzacja: Zakupione pojazdy kwalifikują się do odliczenia amortyzacji tylko wtedy, gdy stosuje się faktyczne odliczenie kosztów. Metodą określania stopnia amortyzacji samochodu w ciągu roku jest zwykle zmodyfikowany system przyspieszonego odzyskiwania kosztów.

  • Koszty utrzymania i eksploatacji: Reguły rzeczywistych wydatków pozwalają również na odliczenie takich wydatków, jak wymiana benzyny, oleju, naprawy pojazdu i zakup opon do leasingowanego lub zakupionego pojazdu.

Rozważając korzyści podatkowe wynikające z leasingu samochodu jako właściciel firmy, ważne jest, aby zrozumieć, że korzyści te są dostępne tylko wtedy, gdy podpiszesz standardową umowę najmu. Nie możesz ubiegać się o odliczenie podatku od miesięcznych opłat leasingowych, jeśli podpisujesz umowę leasingu na własność, co oznacza, że ​​będziesz właścicielem pojazdu po wygaśnięciu umowy, zamiast zwracać pojazd dealerowi.

Różnice w kosztach między pojazdami leasingowanymi a zakupionymi

Leasingując pojazd, zamiast kupować go, ponoszone wydatki są bardzo różne. Koszty początkowe mogą być znacznie niższe w przypadku leasingu pojazdu tej samej marki, modelu i roku w porównaniu do zakupu. Jako właściciel firmy, oszczędności wynikające z leasingu możesz przekierować na inne potrzeby biznesowe, czy inwestycje. Porównując ten sam pojazd jako leasing z zakupem, miesięczne płatności i początkowa zaliczka mogą być tańsze w przypadku leasingu. Możesz również obniżyć koszty konserwacji, jeśli leasing obejmuje koszty rutynowych usług, takich jak wymiana oleju.

Czy lepiej wydzierżawić, czy kupić samochód służbowy?

Na przykład umowy najmu zazwyczaj ograniczają liczbę km, które samochód może przejechać do 50 000 lub 100 000 km rocznie. Po przekroczeniu tego limitu należy zapłacić karę finansową, która może wynosić nawet złotówkę za dodatkowy kilometr. Jeśli jeździsz dużo i na długich dystansach, kupno samochodu może być lepszym posunięciem, aby wyeliminować obawy o ilość pokonanych kilometrów. Ponadto w umowach najmu jest często zapis o tym, że pojazd musi być utrzymywany w dobrym stanie.

Jeśli nie dotrzymasz terminu zakończenia umowy lub jeśli samochód zostanie nadmiernie zużyty, z chwilą gdy go zwracasz, możesz mieć problem w postaci naliczenia dodatkowych kosztów i opłat. Z drugiej strony, jeśli lubisz mieć dostęp do najnowszych modeli samochodów z najnowszymi dostępnymi funkcjami technologicznymi, leasing pojazdu może być świetnym sposobem na wymianę samochodu na nowy mniej więcej co 3 lata. Ponadto, ponieważ raty leasingowe są zazwyczaj tańsze niż tradycyjny kredyt samochodowy - warto skorzystać ze strony, gdzie znajdziemy porównanie pożyczek.

ARTYKUŁ PARTNERA

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk