banner

zebrowski2

primator

openmed2015b

Szturm Zamku w Tykocinie

Szturm Zamku w Tykocinie


11 lutego 2023 r. odbędzie się ósma edycji wydarzenia, którym jest inscenizacja historyczna pod nazwą "Szturm Zamku w Tykocinie". Jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczno-batalistyczna odtwarza wydarzenia sprzed trzystu lat, z okresu potopu szwedzkiego.

W 1657 roku tykocińska twierdza znajdowała się w rękach Radziwiłłów, potężnego magnackiego rodu, który uznał protektorat Szwecji nad Litwą. Zamek był wówczas oblegany przez siły hetmana Sapiehy i ostatecznie zdobyty. Historię tą w wielkim widowisku plenerowym zaprezentuje blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii.

Celem wydarzenia jest promocja Tykocina i regionu w oparciu o ich wartości historyczne, walory kulturalne, jak również przyrodnicze: miasto położone jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią i jej starorzeczami. Dużymi zaletami Tykocina są przede wszystkim duża liczba zabytków oraz niezmieniony od setek lat układ przestrzenny miasta z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej.

Inicjatywę wydarzenia, którym jest "Szturm Zamku w Tykocinie" zapoczątkowali rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, rekrutujący się głównie z Tykocina i okolic. Szturm Zamku angażuje i integruje wielu mieszkańców zarówno podczas przygotowania i realizacji, jak i podsumowania tego projektu.

Organizatorami wydarzenia są: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego. Szturm Zamku odbędzie się 11 lutego 2023 roku i będzie miał charakter imprezy masowej. Zacznie się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, odprawianą w rycie łacińskim (pot. msza trydencka), po której nastąpi uroczyste otwarcie na Placu Czarnieckiego. Główna inscenizacja odbędzie się na terenie Zamku w Tykocinie.

informacja prasowa

© 2010 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk