27/07/2020 17:38

Ćwiczenia strażaków na kąpielisku wodnym w Waniewie [foto]

Kolejna niedziela lipca (26.07) wykorzystana została przez strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Wysokiem Mazowieckiem na ćwiczenia i pokazy z ratownictwa wodnego.

Ćwiczenia przeprowadzono na kąpielisku zlokalizowanym na rzece Narew w miejscowości Waniewo. Do ćwiczeń jak zawsze chętnie dołączyły i wzięły czynny udział jednostki OSP KSRG Sokoły, OSP KSRG Bruszewo, OSP KSRG Pszczółczyn OSP KSRG Kobylin Borzymy, OSP Jeńki oraz pracownicy Narwiańskiego Parku Narodowego .

Omawiano niebezpieczeństwa na które można się natknąć podczas wakacyjnych wędrówek, a w szczególności zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Strażacy zaprezentowali techniki ratowania osób tonących.  Scenariusz ćwiczeń zakładał, że podczas wypoczynku letniego jedna z osób wypłynęła poza strefę wyznaczonego kąpieliska wzywając pomocy. Zdarzenie zostało zauważone przez osobę postronną i zgłoszone do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wysokiem Mazowieckiem.

Ćwiczenia pokazały jak istotnym elementem jest dobór odpowiedniego miejsca do prowadzenia działań ratowniczych. Miejsce te powinno być dobrane w taki sposób aby zapewnić możliwie najkrótszą drogę do osoby poszkodowanej przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na bezpieczeństwo ratowników

Ćwiczenia wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród osób postronnych i zwiedzających piękne tereny tego miejsca

Opracował: kpt. Wojciech Sokołowski
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem

Dział: Sokoły