poniedziałek, 27 lipiec 2020 20:42

Uroczysty Odpust Św. Anny w Waniewie [foto]

Sokołowscy

26 lipca 2020 o godzinie 12:00 odbyła się uroczysta Msza Św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Waniewie z okazji odpustu Św. Anny.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Józef Zajkowski Wójt gminy Sokoły, Marek Czajkowski radny gminy Sokoły, Leszek Mężyński radny powiatu wysokomazowieckiego, Agnieszka Kurzyna dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Sokołach, liczni goście oraz wierni parafii Waniewo.

"Św. Anna była matką Najświętszej Maryi Panny, babcią Jezusa Chrystusa, żoną świętego Joachima, świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest patronką szczęśliwego małżeństwa i szczęśliwego dzieciństwa oraz szczęśliwego porodu.

Według starego podania święta Anna urodziła się w Judei, gdzie w Betlejem był jej rodzinny dom. Swojego męża Joachima poślubiła, gdy miała 24 lata. Choć byli szczęśliwym małżeństwem, zostali ciężko doświadczeni przez Pana Boga brakiem potomstwa. Dopiero w 45 roku życia Anny, dnia 8 września, urodziła się dziewczynka, której nadano imię Maryi. Wg przekazów wkrótce zmarł Joachim. Anna zamieszkała zaś z córką i jej mężem w Nazarecie, dożywszy 80 lat. W godzinie śmierci pożegnała się z najbliższymi, poleciła Bogu swego ducha i zasnęła w Panu przy błogosławieństwie Jezusa.

Kult św. Anny rozwinął się na Wschodzie ok. IV wieku. Wspomnienie św. Anny na Zachodzie obchodzimy 26 lipca.

Mszę Św. w Waniewie koncelebrowali ks. Infułat Jan Sołowianiuk, konsultant wydziału duszpasterstwa ogólnego Diecezji Łomżyńskiej oraz ks. proboszcz Jan Kukowski".

Oprawę muzyczną Mszy Św. i krótki koncert zapewnił zespół Harmonica z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Sokołach pod przewodnictwem Piotra Ostrowskiego.

Festyn „Waniewo-Odpust-Natura 2020” nie odbył się ze względu na panującą w naszym kraju pandemię SARS-COVID 19.

Monika Żukowicz
CKB w Sokołach

Dział: Sokoły