poniedziałek, 14 wrzesień 2020 13:31

Szepietowo. Niedziela pod znakiem kukurydzy [foto]

Ozonowanie
Szepietowo. Niedziela pod znakiem kukurydzy [foto] foto: PODR w Szepietowie

W niedzielę 13 września na polach doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbył się Podlaski Dzień Kukurydzy.

Impreza co roku przyciąga wielu zwiedzających – w tym roku było podobnie. Uczestnicy mogli zapoznać się z kolekcją 111 odmian kukurydzy z 19 firm nasiennych. Doradcy z PODR Szepietowo i przedstawiciele firm oferujących nasiona kukurydzy udzielali informacji na temat wymagań i uprawy poszczególnych odmian. Swoje stoiska miały również liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa, gdzie można było pozyskać najbardziej aktualne informacje. Szeroką ofertę produktów zaprezentowali również producenci maszyn i urządzeń.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady przygotowane przez PODR Szepietowo, a które przeprowadzili Marek Skwira z firmy Limagrain Polska „Idealna kiszonka z kukurydzy – jaka powinna być?” oraz Rafał Kowalski z firmy Corteva Agriscience „Wiosenne wyzwania, analiza sytuacji i perspektywy dla kukurydzy w 2020 r.”

Najbardziej widowiskowym punktem programu były pokazy pracy maszyn. Na pole wyjechał najnowocześniejszy sprzęt rolniczy. Zostały zaprezentowane maszyny do zbioru kukurydzy na kiszonkę, siewnik do siewu pasowego, oraz opryskiwacz. Pokaz przyciągną wielu widzów, którzy mogli zobaczyć pracujące wysokowydajne maszyny.

Organizatorzy przygotowali również atrakcję dla wszystkich, którzy interesują się kukurydzą pod kątem kulinarnym. Została przeprowadzona promocja „Uprawa i wykorzystanie ziarna kukurydzy do celów spożywczych”, finansowana ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Była to degustacja potraw zrobionych przy użyciu kukurydzy. Wśród nich znalazły się m.i. zupa kukurydziana, bułeczki z mąki kukurydzianej oraz placki kukurydziane.

Podlaski Dzień Kukurydzy organizowany przez PODR Szepietowo zawsze gromadzi wielu zainteresowanych branżą. Odwiedzający pola doświadczalne mogli być usatysfakcjonowani różnorodnością przedstawionej oferty handlowej, profesjonalnym doradztwem czy przygotowanymi atrakcjami.

(PODR)

Dział: Szepietowo