środa, 15 lipiec 2015 21:44

Szepietowo - II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy [FOTO]

W dniu 13 lipca Szepietowo stało się kulturalną stolicą Podlasia. A to za sprawą Festiwalu, którego przystanek został tu zlokalizowany.

"Nie wierzcie, nie wierzcie,
gdy w sadach słowiki zakrzyczą co sił -
wy jeszcze nie wiecie,
co komu pisane i kto będzie żył...."


O postaci Bułata Okudżawy opowiadał - Anatol Borowik - bard, muzyk, poeta, filolog, a także prezes zarządu Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „GRANIE BEZ GRANIC" - pomysłodawca i jeden z głównych organizatorów Festiwalu. To przedsięwzięcie ma rozsławiać nie tylko Podlasie i region, ale także Polskę. Zgodnie z ideą Stowarzyszenia Polska ma być otwarta i istnieć ponad granicami i w sytuacji międzynarodowych napięć politycznych, łącząc ludzi, a nie dzieląc. Takie też głębokie przesłanie miała twórczość Bułata Okudżawy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli poza Olgą Okudżawą, także Związek Literatów Polskich oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.
Podczas koncertu wysłuchano zarówno znanych utworów z twórczości Bułata, m. in. "Modlitwy" w przepięknym wykonaniu Izabeli Szafrańskiej i Pawła Sokołowskiego z Białegostoku (tegorocznych zdobywców II miejsca w turnieju festiwalowym), a także innych, tych bardziej i mniej znanych utworów w przepięknych aranżacjach znawców jego twórczości: Jacka Beszczyńskiego (Toruń), Jana Kondraka (Lublin), Stelli Zubkovej (Ługańsk, Ukraina), Kseni Altermann (Moskwa), Grigorija Danskoj (Moskwa), Dmitrija Maklakova (Charków, Ukraina) oraz Jarosława Gliwińskiego z Monachium.
Jedną z idei towarzyszącej festiwalowi była kwesta prowadzona na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Nowej Woli kierowanego przez Pawła Grabowskiego. To specjalista chirurgii szczękowej i medycyny paliatywnej. Pisze także wiersze i dramaty. Od lat pracuje z chorymi na nowotwory. Porzucił pracę w Centrum Onkologii w Warszawie, aby w okolicy Michałowa stworzyć pierwsze wiejskie hospicjum dla nieuleczalnie chorych. Jak mówi, szukał miejsca, które leży daleko od wielkich miast, gdzie ciężko dojechać i gdzie nie będzie to żaden biznes. I tak jest, opiekujące się obecnie 15 osobami hospicjum nie ma umowy z NFZ, utrzymuje się tylko z datków, m.in. 1 procenta podatku (więcej na www.hospicjum.podlasie.pl)
Występy wszystkich artystów na naszej sali kinowej kończyły się owacjami. Przepiękne wykonania koncertowe wysłuchali i obejrzeli także, poza lokalną publicznością, m.in.: Jerzy Leszczyński - członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Dorota Łapiak – przewodniczący Rady Powiatu Wysokomazowieckiego, Grzegorz Mikołajczyk – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Piotr Uszyński – Wójt Gminy Klukowo. Na zakończenie tego przystanku festiwalowego Burmistrz Szepietowa Robert Wyszyński stwierdził, że ziarno poezji i ballad Bułata Okudżawy zostało zasiane i że w kolejnych latach należy tylko oczekiwać wysokich plonów.
Fanów Bułata Okudżawy zapraszamy na kolejne przystanki które odbędą się jeszcze w Toruniu i okolicach oraz w Lublinie. Do zobaczenia za rok!

TS/foto:Tomasz Sieńczuk

 

Dział: Szepietowo