środa, 30 październik 2019 19:09

Akcja "Znicz 2019" w powiecie wysokomazowieckim. Policjanci ostrzegają

Sokołowscy
Akcja "Znicz 2019" w powiecie wysokomazowieckim. Policjanci ostrzegają foto: KPP w Wysokiem Mazowieckiem

Nad naszym bezpieczeństwem podczas działań „ZNICZ 2019” dbają nie tylko funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, ale i dzielnicowi, których można spotkać w obchodzie w rejonach cmentarzy. Mundurowi apelują o ostrożność podczas porządkowania miejsc pamięci o osobach najbliższych: nie dajmy się okraść! Zabezpieczmy także swoje mieszkanie podczas nieobecności w domu i poprośmy zaufaną osobę o "sąsiedzką czujność".

Policjanci z Wydziału Prewencji wysokomazowieckiej komendy w ramach akcji " ZNICZ 2019” kontrolują miejsca w pobliżu cmentarzy i przypominają o zabezpieczaniu mienia. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie baczniejszej uwagi na swoje rzeczy osobiste, pozostawiane często bez nadzoru, podczas porządkowania miejsc pamięci o osobach najbliższych.

Pamiętajmy, aby nie przechowywać portfeli w zewnętrznych kieszeniach kurtek, płaszczy, czy też w reklamówkach, a saszetki, torebki trzeba trzymać blisko siebie. Ostrożność należy zachowywać zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. Okradanie zdenerwowanych i zmęczonych ludzi jest dla kieszonkowców szczególnie dogodne i bezpieczne w miejscach gdzie panuje tłok oraz kiedy ofiary znajdują się w niewygodnej dla siebie pozycji, są przepychane lub potrącane. Pamiętajmy, kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę, a sposób ich działania skutecznie odwraca uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Trzeba być czujnym i bacznie obserwować otoczenie - ludzie zamyśleni, nieuważni są łatwiejszym łupem dla złodzieja, który bardzo starannie wybiera swoją ofiarę.

Mundurowi przypominają także o właściwym zabezpieczeniu mieszkania w trakcie nieobecności podczas wyjazdów. Korzystajmy z pomocy i „czujności sąsiedzkiej”. We wnętrzu samochodów nie pozostawiajmy na widoku cennych rzeczy, toreb czy reklamówek z zakupami. To tylko może skusić włamywacza. Poza obszarem zabudowanym po zmroku pamiętajmy o elementach odblaskowych umieszczonych w sposób widoczny dla kierowcy. Bądźmy widoczni i korzystajmy z tych elementów także w mieście.

(KPP w Wysokiem Mazowieckiem)